A Barcelonai folyamat 20. évfordulóján, 2015. november 26-án Barcelonában 43 európai és dél-mediterrán ország képviselőinek részvételével rendezték meg a Mediterrán Unió (Union for the Mediterranean) felsővezetői értekezletét. Az eseményen Magyarországot Bus Szilveszter déli nyitásért felelős helyettes államtitkár képviselte.
Mind az európai, mind az arab országok részéről napjaink legsúlyosabb kihívásának a terrorizmus és a migráció erősödését, a regionális konfliktusok elmérgesedését nevezték meg. Egyetértés született abban, hogy az egész térséget sújtó válságokra csak közös erővel és együttműködéssel találhatunk választ. A minden résztvevő állam biztonságát és stabilitását veszélyeztető, Líbiában, Szíriában, Irakban és máshol dúló erőszakot pusztán katonai erővel, vagy egyedül a humanitárius következmények kezelésével nem lehet megfékezni, ahhoz elengedhetetlen, hogy politikai megoldást találjunk.
A rendezvényt elnöklő Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint a földközi-tengeri régió fenntartható szociális és gazdasági fejlődése és az ehhez szükséges munkahelyteremtés lehet a leghatékonyabb eszköz a feszültségek oldásához. A társelnök Jordánia külügyminisztere arról beszélt, hogy az Európát jelenleg sújtó migrációs helyzet valójában annak a problémának a továbbgyűrűzése, amellyel a konfliktusokkal szomszédos arab országok immár évek óta kénytelenek szembesülni.
Bus Szilveszter hozzászólásában kiemelte: szemben néhány európai véleménnyel Magyarország kapcsolatot lát a jelenlegi tömeges migráció és a terrorizmus erősödése között. Egyértelmű, hogy Európa ezt a kihívást egyedül, a kibocsátó és a tranzitországok együttműködése nélkül nem lesz képes hatékonyan kezelni. Átfogó intézkedések nélkül csak a migrációs útvonalak átrajzolását érhetjük el. A szélsőségek és a radikalizmus terjedése és az ebből fakadó terrorizmus ellen csak határozottan, koordináltan és saját értékeink biztosítása mellett léphetünk fel. Ezen erőfeszítések sikeréhez elengedhetetlen, hogy Európa megfelelő támogatást nyújtson a súlyos gazdasági és szociális kihívásokkal küzdő dél-mediterrán országok számára.