2017. május 8-12. között a Külgazdasági és Külügyminisztérium öt napos programot szervez az ázsiai és távol-keleti térség országainak Magyarországgal, illetve a közép-európai térséggel foglalkozó külügyi munkatársai részére. A rendezvény célja, hogy Banglades, Dél-Korea, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Malajzia, Mianmar, Pakisztán, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnam diplomatái személyes tapasztalatok révén, a kapcsolatépítést és a későbbi diplomáciai együttműködést megalapozó programok keretében ismerhessék meg Magyarországot.

A hazánkba érkező diplomatákat az Ázsiai Diplomata Napok házigazdája, Dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-miniszterhelyettes tájékoztatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium integrált szervezeti rendszeréről és célkitűzéseiről, a keleti és déli nyitás politikájáról. Ismertette Magyarország gazdasági eredményeit, az ázsiai régió szempontjából fontos projektjeit, valamint hangsúlyozta a háttérintézmények és a minisztérium összehangolt tevékenységét a gazdaságélénkítés, befektetés-ösztönzés, de egyben a kulturális, oktatási és innovációs kapcsolatok erősítése érdekében is. Az eddigi kiváló politikai és gazdasági együttműködés kapcsán kiemelte, Magyarország az európai térségben rendkívüli gazdasági növekedést tudhat magáénak, amelyet kiterjedt kapcsolatrendszerével igyekszik tovább erősíteni. Mind az európai, mind pedig az ázsiai cégek érdeklődése megmutatkozik az újrabefektetések és a cégbővítések számában, ugyanakkor fontos, hogy az üzleti mellett az emberek közötti kapcsolatokat is mélyítsük. Ehhez pedig az Ázsiai Diplomata Napok kiváló lehetőséget nyújtanak Magyarország és az ázsiai diplomaták közötti kapcsolatépítés és programok keretein belül.

Fotó: KKM

A szakmai programok keretében a diplomaták találkoznak még a Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Miniszterelnökség állami vezetőivel, akiknek iránymutatásával képet kapnak Magyarország helyéről Európában és a világban. Továbbá a Nemzeti Befektetési Ügynökség, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt., az Eximbank, a Külügyi és Külgazdasági Intézet közreműködésével megismerkedhetnek a magyar gazdaságdiplomácia és külkapcsolati stratégia főbb szereplőivel. Ezt követően a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének szervezésében vehetnek részt a magyar vívmányokról, újításokról és találmányokról szóló részletes tájékoztatáson.