Dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes október 27-én megbeszélést folytatott Wang Guosheng úrral, Kína Hubei tartományának kormányzójával. A tárgyalást követően került sor a kínai Hupei Yichang Longpanhu Nemzetközi Iskola és a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola közötti együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására, valamint a Kínai-Magyar Barátságért Kitüntető Díj átadására.
A megbeszélésen a felek áttekintették a két ország, illetve Magyarország és Hubei tartomány gazdasági együttműködési lehetőségeit és egyetértettek abban, hogy azok kiaknázását mindkét fél ösztönözni fogja a jövőben is. Dr. Szabó László miniszterhelyettes a megbeszélésen kiemelte, hogy Kína a legjelentősebb ázsiai gazdasági partnerünk, a kedvező magyarországi befektetési környezet nagyon vonzó a kínai beruházók számára és számos kínai cég választotta hazánkat európai terjeszkedésük központjául.
Wang Guosheng kormányzó méltatta a két ország közötti baráti kapcsolatokat. Budapesttel elsősorban a városvédelem, városfejlesztés, környezetvédelem és a vízgazdálkodás terén keresik az együttműködési lehetőségeket. Elmondta, hogy Wuhan – a tartomány székhelye – testvérvárosi kapcsolat révén tizennyolc éve szoros kapcsolatot ápol Győr városával. A kormányzó reményét fejezte ki, hogy a látogatás során a testvérmegyei megállapodás megkötésére is sor kerül Győr-Moson-Sopron megye és Hubei tartomány között. Emlékeztetett, hogy Magyarország és Hubei tartomány kereskedelmi forgalma elérte a 100 millió dollárt.
A megbeszélést követően került sor a kínai Hupei Yichang Longpanhu Nemzetközi Iskola, valamint a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola közötti együttműködési megállapodás aláírására. Kína Hubei tartománya kiemelten kezeli az oktatási és kulturális kapcsolatok erősítését hazánkkal. Ennek keretében Hubei tartomány támogatásának köszönhetően a magyar oktatási intézmény összes termében intelligens táblát szereltek fel, illetve az iskola egyik osztálya jövőre ellátogathat Kínába.
Köszöntő beszédében Dr. Szabó László miniszterhelyettes kiemelte, hogy 2003 és 2013 között a Kínába irányuló magyar export tizenegyszeresére emelkedett, a kivitel pedig az idei év első hét hónapjában nyolc százalékos bővülést tudott elérni 2013 hasonló időszakához képest. „Ennél is nagyobb mértékben bővültek Magyarország gazdasági és kereskedelmi kapcsolatai Hubei tartománnyal: az éves kétoldalú kereskedelem mértéke több mint 32 százalékkal növekedett a 2012-es adathoz képest.” A miniszterhelyettes a virágzó gazdasági kapcsolatok mellett további együttműködési lehetőséget lát a vízgazdálkodás, a szennyvízkezelés, a mérnöki szolgáltatások exportja és az élelmiszeripar területén.
Wang Guosheng kormányzó ünnepi beszédében rámutatott Wuhan város Kínán belüli központi szerepére és a Jangce folyó gazdasági övezetének rohamos gazdasági fejlődésére. Emlékeztetett, hogy a tartomány 2004 óta kétszámjegyű gazdasági növekedéssel büszkélkedhet. Üdvözölte továbbá a két ország oktatási együttműködésében elért eredményeket.
Dr. Oláh Lajos országgyűlési képviselő, a Nagy Fal Magyar-Kínai Barátság Egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy Hubei tartomány, a politikai és gazdasági kapcsolatok fejlesztésén túl, kiemelt figyelmet fordít az oktatási kapcsolatok erősítésére hazánkkal, és felhívta a figyelmet a felsőoktatási együttműködés fejlesztésében rejlő lehetőségekre Hubei és Magyarország viszonylatában.
Az együttműködési megállapodás aláírását követően Dr. Szabó László miniszterhelyettes és dr. Oláh Lajos képviselő átadták a Kínai-Magyar Barátságért Díjat Hubei tartomány részére. A Nagy Fal Magyar-Kínai Barátság Egyesület által 2013-ban alapított „Kínai–Magyar Barátságért Kitüntető Díj” díjazotti köre az idén kibővül. A Magyarország és Kína közötti kapcsolatok elmélyítése érdekében tett erőfeszítéseket elismerő díjat 2014. november 10-én adják majd át a három idei díjazottnak. Emellett a Hubei tartományból hazánkba érkező kínai delegáció is átvehette a megtisztelő díjat a mai napon a Külgazdasági és Külügyminisztérium épületében.