A Külgazdasági és Külügyminisztérium kezdeményezésére és közreműködésével 2017. május 8-án rendezték meg a Nordic Green Light elnevezésű környezeti fenntarthatósági üzleti konferenciát Budapesten. Az egynapos rendezvény célja a „zöld” szempontokat előtérbe helyező magyar vállalatok és települési önkormányzatok nemzetközi kapcsolatainak erősítése és új együttműködési, valamint üzleti lehetőségek feltárása észak-európai partnereikkel.
A plenáris ülést követő munkaebéd házigazdája Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár volt. Íjgyártó István államtitkár köszöntőjében az ’okos város’-ok fontosságára hívta fel a figyelmet, mivel azok szinte minden környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos témakörben kiemelt szerephez jutnak, így a technológiai innovációban, a gazdasági versenyképesség növelésében és az emberközpontú várostervezésben és -fejlesztésben. Hozzátette, a magyar nagykövetségek segítségével az elmúlt időszakban felmérték, hogy világszerte milyen trendek kerülnek előtérbe az okos városok kapcsán. Íjgyártó István kiemelte, hogy az északi és balti államok az élen járnak városaik fenntartható fejlesztésében, illetve kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek a felhasználóbarát kezdeményezésekre és a közszféra digitalizálására.
Az államtitkár kitért arra is, hogy az okos város téma a 2017 júliusában kezdődő magyar V4 elnökség tudománydiplomáciai tevékenységének egyik fókuszpontja lesz. Az elnökség lehetőségét kihasználva Magyarország regionális szinten is erősíteni szándékozik az okos stratégiák kidolgozását és az ilyen megoldások, technológiák exportját. Hazánk és a V4 országok érdekeltek az e területen már jelentős sikereket elért országokkal, így az észak-európai államokkal való együttműködés lehetőségeinek feltárásában is.
Az üzleti fórumot, melynek fővédnöke Áder János köztársasági elnök volt, Szabó László miniszterhelyettes és Elsbeth Tronstad norvég EU- és EGT-ügyi államtitkár nyitotta meg. A rendezvényen 15 települési önkormányzat, valamint 80 magyar és 20 skandináv vállalat képviselői vettek részt. Az eseményt a KKM a budapesti dán, finn, norvég és svéd, valamint a bécsi izlandi nagykövetségekkel, a Magyar Nemzeti Kereskedőházzal, illetve a kétoldalú kamarákkal és kereskedelemfejlesztő ügynökségekkel együttműködésben szervezte meg, helyszíne az Európa Tanács Ifjúsági Központja volt.