Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár megnyitó előadást tartott a „Közpolitika és civil diplomácia – a Koreai Baráti Társaságok szerepe és lehetőségei a nemzetközi kapcsolatokban” címmel rendezett egész napos konferencián 2016. november 10-én Budapesten.

A Magyar-Koreai Társaság által szervezett eseményen Íjgyártó István előadásában hangsúlyozta, hogy Magyarország és Dél-Korea kapcsolata igazi siker történet. Hazánk volt a keleti blokk első állama, amely diplomáciai kapcsolatot létesített a Koreai Köztársasággal, azóta pedig modern és komplex kapcsolatokat ápolnak országaink. Kiemelte, hogy koreai cégek közel 23 000 munkavállalót foglalkoztatnak hazánkban, tavaly pedig elindult a Budapest-Szöul közvetlen légi közlekedés.

„A Keleti Nyitás stratégiája azonban nem csak a politikai és gazdasági kapcsolatokra koncentrál: a két ország a nyilvános diplomácia terén is gyümölcsöző együttműködést ápol” – folytatta az államtitkár. „Közel 350 koreai diák tanul különböző magyarországi egyetemeken a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramnak köszönthetően 2014 óta. A kulturális kapcsolatok elmélyítésének érdekében magyar oktatási és kulturális diplomata tevékenykedik Szöulban, és 2017. elején tervezzük egy tudományos és technológiai attasé kihelyezését is. Mindezek mutatják, hogy a magyar diplomáciában Dél-Koreát kiemelt partnerként kezeljük.”

Íjgyártó István államtitkár előadása Fotó: Magyar-Koreai Társaság

Koreai részről Yim Sung Joon, a Hankuk Nemzetközi Kapcsolatok Egyetemének professzora, egykori külügyminiszter-helyettes tartott megnyitó előadást. A nap folyamán az európai Koreai Baráti Társaságok vezetői osztották meg tapasztalataikat egymással, és feltérképezték a társaságok hatékonyabb együttműködésének lehetőségeit.

A konferencia egy kétnapos rendezvénysorozat része, melyen megemlékeznek a koreai nemzeti himnusz szerzőjének, Ahn Eak Tai születésének 110. évfordulójáról is. A zeneszerzőt különleges kapcsolat fűzi Magyarországhoz, hiszen 1938 és 1941 között a Liszt Ferenc Zeneakadémián és az Eötvös József Collegiumban tanult magyar állami ösztöndíjasként. Tanulmányai során megismerkedett és együtt dolgozott Kodály Zoltánnal, Bartók Bélával és Dohnányi Ernővel is.

Exc. Yim Geun Hyeong, Koreai Köztársaság nagykövete Fotó: Magyar-Koreai Társaság

Ennek szellemében a Magyar–Koreai Társaság tegnap megnyitotta az „Évfordulók és találkozások – Ahn Eak Tai, Bartók és Dohnányi” című kiállítást a Budapesti Corvinus Egyetemen, majd megkoszorúzták a koreai zeneszerző szobrát a Városligetben. Este Ahn Eak Tai, Bartók és Dohnányi műveiből összeállított koncertet tartottak a Zeneakadémián és átadták a Magyar-Koreai Társaság Eminence Díját Záborszky Kálmánnak, a Zuglói Filharmónia karmesterének és zeneigazgatójának, valamint a Társaság Külön Díját Devich Gergely csellistának.