Modernizmus Magyarországon 1900-1930 címmel, a Varsói Királyi Vár Múzeumában Rippl-Rónaitól a Nyolcakon át Kassákig és Moholy-Nagyig több mint száz alkotást bemutató kiállítás zárja a Lengyelországi Magyar Kulturális Évad másfél éves programsorozatát.
Mindenképpen egy nagyszabású kiállítással szerettük volna lezárni a több mint harminc lengyel városban kétszáznál is több programot felvonultató kulturális évadot - mondta el az MTI-nek szerdán Hammerstein Judit, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára, az eseménysorozatot szervező Balassi Intézet vezetője.
Mint emlékeztetett, 2016 őszén a krakkói Nemzeti Múzeumban a Kogarttal és a Magyar Nemzeti Galériával együttműködésben már bemutattak egy jelentős képzőművészeti tárlatot, amely a magyar festészet 1836 és 1936 közötti "aranykorát" ismertette meg a lengyel közönséggel.
A hasonlóan rangos helyszínen, a Varsói Királyi Vár Múzeumában szombattól látható kiállítás szűkebb keresztmetszetet vizsgál. A tárlat elsősorban a Nyolcak festőcsoport - Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan és Tihanyi Lajos - alkotásaira épül. A Nyolcak képei már a 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa rendezvénysorozatban kimagasló sikert arattak: a baranyai tárlat után sok tízezren látták műveiket a budapesti Szépművészeti Múzeumban, a bécsi Kunstforumban, majd 2014-ben a világ egyik vezető múzeumában, a párizsi Musée d'Orsay-ben - idézte fel.
Hammerstein Judit hozzátette azonban, hogy a varsói kiállítás nemcsak a Nyolcak festményeit vonultatja fel: a látogatók megismerkedhetnek mások mellett a francia Nabis művészcsoporthoz tartozó Rippl-Rónai József, továbbá Ziffer Sándor vagy Perlrott Csaba Vilmos festészetével is.
A Sárkány József kurátor által összeállított anyag felöleli az Aktivisták és a Ma folyóirat körének művészeit is, akikhez a Nyolcak több alkotója ténylegesen kapcsolódott. Uitz Béla, Kmetty János, Nemes Lampérth József, Bortnyik Sándor, Bernáth Aurél, Schadl János, Mattis Teutsch János, illetve a kubista képalkotás különleges változatát képein létrehozó Dénes Valéria, Galimberti Sándor, Szobotka Imre munkái szintén részei a tárlatnak.
A művek döntően a pécsi Janus Pannonius Múzeumból és a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galériából érkeztek, de kölcsönzött műveket a kaposvári Rippl-Rónai, a tatai Kuny Domonkos, a székesfehérvári Szent István Király és a szentendrei Ferenczy Múzeum is.
A 2018. január 7-ig látogatható kiállítást Trócsányi László, a magyar kormány igazságügyi minisztere és Piotr Glinski, a lengyel kormány miniszterelnök-helyettese, kulturális minisztere nyitja meg pénteken.