Íjgyártó István államtitkár 2016. május 13-14. között Pekingbe utazott a Magyar Hónap Kulturbazár rendezvénysorozatának megnyitója alkalmából, valamint magas szintű szakmai egyeztetéseket folytatott kínai kormányzati partnereivel.
A kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár a Magyar Hónap keretében nyitotta meg az Örökség, újítás, esztétikum – Kortárs magyar kézműves remekek című kiállítást. Íjgyártó István kifejtette, hogy a Magyar Kormány Keleti Nyitás programjában a gazdasági kapcsolatok erősítése mellett méltó helyet kap a kulturális diplomáciai is. Kiváló példa erre a pekingi Magyar Hónap rendezvénysorozat és kiemelten a kortárs kézművességet bemutató kiállítás, mert a világ távoli pontján alkotó különböző nemzetiségű művészek közös nyelvre, értékekre és gondolkodásmódra találhatnak a művészet segítségével.
A korábban Budapesten is bemutatott kézműves munkákat a Népművészeti Egyesületek Szövetségének Szakmai Bizottságai és dr. Fülemile Ágnes, a kiállítás kurátora válogatták a több mint négyezer tagot számláló szövetség legkiválóbb mestereinek alkotásaiból. A kiállított darabok kiválóan ötvözik a tradicionális technikákat és motívumokat az egyéni hangvétel megtalálására törekvő hozzáállással.
A megnyitót követően táncházzal egybekötött magyar és kínai néptánc-, valamint kézműves bemutatót tartottak. Magyarországot a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Design Terminal, a Trans Hungarian Folk Ensemble, továbbá a Magyar Nemzeti Hungarikumok és Értékek Szövetsége képviselte a neves eseményen.
A kulturális programok mellett Íjgyártó István kétoldalú tárgyalásokat folytatott kínai kormányzati partnereivel. A két ország diplomáciai kapcsolatainak elmélyítése érdekében az államtitkár megbeszélést folytatott Ding Wei, kulturális miniszter-helyettessel, illetve Xu Tao úrral, az Oktatási Minisztérium Külkapcsolatok és Együttműködések Főosztályának vezetőjével, valamint Huo Yuzhen nagykövet asszonnyal, a Kína – KKE Együttműködés kínai Külügyminisztérium által kinevezett különleges megbízottjával.
Íjgyártó István látogatást tett továbbá a Pekingi Magyar Kulturális Intézetben (PMKI), mely 2014-es megnyitása óta több mint 400 programot valósított meg. A PMKI működésének egyik sikerpontja a Kodály Pont projekt, aminek célja a Kodály-módszeres zeneoktatás kínai népszerűsítése. Az Intézet tevékenysége nem korlátozódik Pekingre, az ország egész területén keresi az együttműködő partnereket magyar kulturális megjelenés megvalósításához.