Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár 2015. november 24-én a magyar delegáció vezetőjeként részt vett az Oktatás, Ifjúság, Kultúra, Sport Tanács kulturális formációjának Brüsszelben megrendezett ülésén.

Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó Luxemburg kiemelten kezeli a kultúra és a külkapcsolatok témáját.

Az ülésen következtetéseket fogadtak el a 2015–2018-as időszakra szóló kulturális munkaterv módosításáról, továbbá  a kultúrának az Európai Unió külkapcsolatai, különös tekintettel a fejlesztési együttműködés terén betöltött jelentőségéről

Az irányadó vita keretében a résztvevők a napjainkban kifejezetten aktuális, a konfliktuszónákban található kulturális örökség elpusztítása és tiltott kereskedelme elleni egységes fellépés lehetőségeit vitatták meg.

Egész Európa békéjét fenyegető terrorcselekmények egyre inkább a veszélyek tudatos felmérésére és az eddigieknél hatékonyabb összefogásra sarkallnak Fotó: KKM

Íjgyártó István felszólalásában kiemelte, hogy az egész Európa békéjét fenyegető terrorcselekmények egyre inkább a veszélyek tudatos felmérésére és az eddigieknél hatékonyabb összefogásra sarkallnak. A kultúrának és a kulturális sokszínűség tiszteletben tartásának fontos szerepe van a konfliktus megelőzésben.  Hangsúlyozta, hogy egy uniós szintű stratégiai megközelítés ezen a téren lehetővé tenné azt is, hogy a jelenlegi politikai kihívásokkal eredményesebben birkózhassunk meg. Ennek fontos része a kulturális örökség rombolása és a kulturális javak illegális kereskedelme elleni egységes fellépés is. Ismertette, hogy Magyarország – amint azt a katonai helyzet lehetővé teszi – kész segítséget nyújtani az Irakban történt pusztítás felméréséhez és a műemlékek helyreállításához, a nemzetközi partnerszervezetekkel együttműködve.  Fontos, hogy a jövő generációi számára is megőrizzük a kulturális értékeket, ezért különösen nagy hangsúlyt szükséges helyezni az örökség digitalizálására és dokumentálására.

Íjgyártó István szólt arról, hogy biztosítani szükséges a migránsok és menekültek kulturális jogokhoz való hozzáférését, hiszen a kulturális örökség ellen elkövetett támadások a társadalmak destabilizálását, identitásuk meggyengítését és eltörlését célozzák. Emellett arra is törekedni kell – figyelmezettet az államtitkár - hogy a menekültek a befogadó államok kultúráját és kulturális örökségét, hagyományait megismerjék, tiszteljék és elfogadják.