Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán 2015. március 18-án került sor a „Kelet-Közép-Európa zsinagógái 1781-1944” című kiállítás megnyitójára.
A 20 tablós roll-up kiállítás Klein Rudolf professzor, építész, építészettörténész azonos témájú könyve, valamint 90 tablós kiállítása nyomán készült a Magyar Építőművészek Szövetsége, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület közreműködésével, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gondozásában.
Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára bevezető szavaiban, a holokauszt 70. évfordulójára is emlékezve, hangsúlyozta: el nem múló kötelességünk a zsidóság történetének jobb megismertetése. Elmondta, hogy a kiállítás nyomán, a közép-kelet-európai zsinagógák építészetének történetét végigkísérve, egyben tanúi lehetünk a zsidóság 18. század közepén elindult térségbeli emancipációjának, múltjának, s jelenének.
A kiállítás magyarul, illetve angolul, az azt bemutató kísérőkiadvány kilenc térségbeli nyelven készült. A KKM fontosnak tartja, hogy külképviseletei útján szerte a világban hitelesen mutassa be a zsidóság kelet-közép-európai létének meghatározó állomásait, a társadalomban elfoglalt szerepének jelentőségét. Az államtitkár külön kitért a magyar kormány zsinagógamentő programjára, annak legimpozánsabb épületére, a szabadkai zsinagógára, amelynek felújításához, megőrzéséhez a jövendő számára a magyar kormány is támogatást nyújt.
Dezső Tamás, az ELTE BTK dékánja köszöntő szavaiban - egyebek mellett – hangsúlyozta, hogy az egyetem feladata a kiállítás üzenetének, szellemiségének közvetítése a jövő értelmisége számára is.
Az alkotó, Klein Rudolf a könyv és a kiállítás létrejöttének körülményeiről szólt, hangsúlyozva annak mindannyiunk számára szóló örök üzenetét.
A kiállítás megnyitóját megtisztelte jelenlétével Ilan Mor, Izrael állam magyarországi nagykövete.