A 2016. március 23-i ülés volt az első szakértői találkozó a Felelős Információ-megosztás témájában a GFCE égisze alatt.

A közel hatvan fő részvételével zajlott szakértői ülés megnyitó beszédében Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy a kibertér innovációs sikere éppen annak természetében rejlik: nyitott, egyesített és globalizált. Felhívta a figyelmet, hogy a biztonságos és rugalmas virtuális teret a civil szféra, a vállalatok és a kormányok együttes aktív politikai és szakértői szintű bevonódásával lehet csak garantálni.

Az államtitkár kiemelte, hogy a kiberbiztonság megerősítésével párhuzamosan ösztönöznünk és támogatnunk kell azokat az országokat is, akik jelenleg hiányos infrastruktúrával vagy szakértői háttérrel rendelkeznek e feladat ellátásához. Minderre kiváló eszköz a tapasztalatok bemutatása, az információk cseréje és a különböző szereplők nemzetközi együttműködése.

A GFCE kezdeményezést 2015-ben a hágai Globális Kibertér Konferencia keretében indították el kormányok, kormányközi szervezetek és magánvállalatok bevonásával. Létrehozása azért vált indokolttá, mert napjaink társadalmai egyre digitalizáltabbak, egyre inkább függenek a kibertértől a kommunikáció, innováció, a fenntartható társadalmi fejlődés és a gazdasági növekedés tekintetében.

A kezdeményezés legfontosabb céljai között szerepel egy olyan fórum megteremtése az érintettek számára, amely megkönnyíti a tapasztalat, a szakértelem és a jó gyakorlatok megosztását a kiberügyekkel kapcsolatos kérdésekben. Az együttműködés négy legfontosabb területe a kiberbiztonság, a kiberbűnözés, az adatvédelem és az e-kormányzás.

A rendezvény a KKM és a Holland Külügyminisztérium társszervezésében valósult meg, a Felelős Információ-megosztás témát pedig Hollandia, Magyarország, Románia és a Hewlett-Packard vállalat összefogása kezdeményezte.

A következő szakértői ülésre várhatóan idén ősszel, Bukarestben kerül majd sor.