Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár nyitotta meg a Fiatal Diplomaták Klubjának – „Budapest is now a startup city: how about startup diplomacy” című rendezvényét, amelynek témája a magyar gazdaság egyik növekedési motorjának is tartott innovációs vállalkozói (startup) közösség volt.
A rendezvény előadójaként, Záboji B. Peter, a budapesti startup ökoszisztéma egyik elindítója, interaktív előadás keretében beszélt a startup-ok mibenlétéről és ezen vállalkozásokat meghatározó sajátos szemléletmódról.
Köszöntő beszédében Íjgyártó István a startup vállalatok sikerében megmutatkozó jelenséget korunk világgazdaságának az emberi találékonyságon és innovációs készségen alapuló egyik fontos szimbólumának nevezte. Hangsúlyozta, hogy a 21. század jelentette kihívásokat nem csak a gazdasági szereplőknek, de a diplomáciának is követnie kell, így a külkapcsolatok terén is új feladatként jelenik meg a gazdasági teljesítmény előmozdításának követelménye.
Az államtitkár szerint, ahogy globalizálódó világunk is számos tekintetben nyitottságot és innovációt követel, úgy hagyományos célkitűzéseinek megőrzése mellett a diplomáciának is szüksége van a megújulásra, az új célok integrálására.
Záboji B. Peter, a European Entrepreneurship Foundation alapító elnöke, angol nyelvű előadásában egy valódi „interaktív túra” keretében vezette be a Külgazdasági és Külügyminisztérium diplomatáit és a Magyarországra akkreditált diplomáciai testület képviselőit a korunk meghatározó vállalkozói körét megtestesítő startup-ok világába.
A nemzetközi startup közösség emblematikus magyarországi szereplőinek méltatásán túl, előadásában Záboji B. Peter külön üdvözölte a magyar startup ökoszisztéma jövőbeli fejlesztésére irányuló és a Runaway Budapest 2.0.2.0 című kiadványban megfogalmazott törekvéseket, amelyek célja, hogy 2020-ra Budapest a régió vezető startup központjává váljon.
Előadásának egyik központi motívumaként a társadalmi igényekre és a kísérletezésre nyitott, a szó legtágabb értelmében vett „vállalkozói” (entrepreneur) karakterről beszélt. Mint hangsúlyozta, a megfelelő hozzáállás birtokában ma már mindössze egy mobiltelefon és egy email cím segítségével, akár egy internet kávézóban ülve is indíthatunk sikeres vállalkozást. Záboji számos, mára piacvezetővé fejlődött nemzetközi vállalat példáján keresztül illusztrálta, hogy sikeresen vállalkozni kevésbé a tőke, mint inkább a tanulás, a társadalmi igények felismerésének és az együttműködésre való nyitottságnak a kérdése.
Előadásában Záboji számos magyar sikertörténetet említett, beszélt a Prezi, a Ustream, a LogMeIn, az NNG világsikeréről és ezek értékteremtő szerepéről. A globalizáció startup-ok szempontjából is fontos tanulságaként Záboji kiemelte, „tudás-alapú társadalmunkban az együttműködés (collaboration) vált az értékteremtés új eszközévé, amely több tekintetben is felváltja a korábbi verseny-alapú logikát”.
A különböző startup kezdeményezések közös ismérveit szemléltetve rávilágított: ezen vállalkozások jellegzetessége éppen az, hogy nem egy előre kitűzött absztrakt cél megvalósításán dolgoznak, hanem fordítva, a meglévő, sokszor igen szerény lehetőségekből és eszközökből kiindulva keresnek megoldást párhuzamosan több problémára.