Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár november 30-án a Külgazdasági és Külügyminisztériumban megbeszélést folytatott Saber Hossain Chowdhury-val, az Interparlamentáris Unió (IPU) elnökével.
A bangladesi politikus Kövér László házelnök meghívására tartózkodik hazánkban: részt vett a Magyar IPU Csoport megalakításának 120. évfordulója alkalmából rendezett országgyűlési ünnepségsorozaton. Programja részeként több magas szintű parlamenti és kormányzati megbeszélést is folytat, ennek keretében látogatott el a Külgazdasági és Külügyminisztériumban.
A parlamentek világszervezetének fórumaként működő IPU kiemelt témaként kezeli az emberi jogokat, a kisebbségek védelmét, a nemek közti egyenlőséget, a vallások közötti párbeszédet, és a fenntartható fejlődés kérdéseit, csakúgy, mint az elmúlt időszak eseményei miatt különösen reflektorfénybe került olyan globális kihívásokat: a migrációs és menekült krízist, továbbá a terrorizmus elleni harcot.
Az IPU elnöke Budapestről a párizsi klímacsúcsra utazik tovább, ahol az ENSZ főtitkára, a Francia Képviselőház és a Szenátus elnöke mellett maga is felszólal a kapcsolódó parlamenti szintű világrendezvényen. Saber Hossain Chowdhury a KKM államtitkárával megosztotta előzetes várakozásait a párizsi csúcsról, hangsúlyozván egyben a parlamenti dimenzió jelentőségét.
A témát tágabb összefüggésekbe az ENSZ Közgyűlése által idén szeptemberben elfogadott, ún. 2030-as Agendába helyezve a felek megelégedéssel nyugtázták, hogy a 2015-ben lezajlott kormányközi tárgyalások eredményeképpen létrejött új globális fejlesztési és fenntartható fejlődési keretrendszert kialakító politikai konszenzus egyaránt szolgálja a fejlődő, és a fejlett országok érdekeit.
Íjgyártó István kitért arra, hogy a fenntartható fejlődési célok megvalósítása holisztikus megközelítést igényel, s magyar megítélés szerint abban meghatározó szerepe van a kultúrának. Tájékoztatta vendégét arról, hogy a napokban részt vett az EU kulturális minisztereinek soros tanácsülésén, mely kiemelten foglalkozott a kultúrának az Európai Unió külkapcsolataiban betöltött szerepéről, különös tekintettel az IPU által is prioritásként kezelt nemzetközi fejlesztési együttműködésre.
Az államtitkár és vendége végezetül bilaterális együttműködési témákat is érintett: Saber Hossain Chowdhury Bangladest, mint a teljes szubkontinens piacainak lehetséges hídfőállását ajánlotta magyar befektetők és exportőrök figyelmébe, míg Íjgyártó István a magyarországi felsőoktatási képzés adta lehetőségeket ismertette.