1988-ban az akkori Külügyminisztérium közbenjárására Pilisszentiván még a Vasfüggöny lebontása előtt a magyar települések között elsőként partnerségi megállapodást írhatott alá Marktleugast községgel. A jeles évforduló alkalmából Szabó Dezső, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális Diplomáciáért felelős helyettes államtitkára mondott köszöntő beszédet pénteken, Pilisszentiván bajorországi partnerközségében.
Az államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy az intézményes kapcsolatokon túl a civil kezdeményezések igen nagy jelentőséggel bírnak, szép példája ennek a Pilisszentiván és Marktleugast között kialakult kapcsolat. Szabó Dezső kiemelte, a két közösség összetartó ereje nemcsak a határokon átívelő szakmai és kulturális együttműködések szintjén, hanem a tradíciók fontosságában és az identitás ápolásában, őrzésében is megnyilvánul. Ennek letéteményese a családok között kialakult személyes kapcsolat, melyek összetartó ereje napjainkban igen nagy érték - tette hozzá.
A Határnyitás 25. évfordulójára a magyar kormány idén ünnepségsorozattal emlékezik. Az osztrák-magyar határ megnyitása volt az első lépés a rendszerváltoztató folyamat megindulásához, mely később a berlini fal leomlásához vezetett Németországban. Az akkori Külügyminisztérium közbenjárására azonban még a Vasfüggöny lebontása előtti évben, 1988-ban Pilisszentiván megállapodást írhatott alá bajorországi partnerével, Marktleugast községgel.
A két település közti együttműködés fennállásának 25. évfordulója alkalmából szervezett színvonalas eseménysorozatra Pilisszentiván tavaly tizenkétezer eurós támogatást pályázott meg az Európai Uniótól. Idén a magyar település képviselői látogattak Marktleugastba, hogy a hagyományoknak megfelelően a bajor partnerközségben is megünnepeljék ezt a gyümölcsöző együttműködést.
A Pilisszentivánon élő német nemzetiségű kisebbség egy része a II. világháború után elsősorban Marktleugastba menekült. A Magyarországon maradt rokonok, barátok látogatására az 1960-as években, Bauer György kezdeményezése nyomán nyílt lehetőség. Ettől fogva fokozatosan egyre szorosabb kapcsolat fejlődött ki a két település között. A partnerkapcsolat eredményeképp Pilisszentiván ma is sok szakmai, anyagi segítséget és támogatást kap német partnerétől.