2016. március 17-én Veszprémben, a Finnugor Kulturális Év Észt hetének alkalmából Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár nyitotta meg a „Szedtem, ettem, gyógyítottam” elnevezésű, észt és magyar gyerekek közös alkotásait bemutató kiállítást. Az eseményen ünnepi köszöntőt mondott az Észt Köztársaság külügyminisztere, Marina Kaljurand.

„A finnugor rokonság a magyarságtudat fontos alapeleme, a finnugor népekkel való kapcsolattartásunk pedig megkülönböztetett figyelmet kap a magyar külpolitikában” – hangsúlyozta az államtitkár.

Íjgyártó István államtitkár megnyitja a kiállítást Fotó: Veszprém MJV Polgármesteri Hivatala

A kilencedik alkalommal megrendezett Észt hét hagyományos helyszínei – Budapest, Szeged és Debrecen – mellé idén csatlakozott az egyik 2016-os Finnugor Kulturális Főváros, Veszprém is, aki idén ünnepli 45 éves testvérvárosi kapcsolatát az észt Tartu városával.  A veszprémi nyitóesemény két iskola diákjainak találkozását és együttműködését mutatta be. Az ösküi Tasner Antal Általános Iskola és az észtországi Puurmani Mõisakool két éven keresztül dolgozott együtt a népi gyógyászat és gasztronómia témájában a „Szedtem, ettem, gyógyítottam” nevű projektjén. Az élménybeszámolóval egybekötött megnyitón közreműködtek a Tasner Antal Általános Iskola diákjai, valamint a Mokornulga Leelokoor és a Seto miihi summ szetu kórusok. A tárlat március 24-ig tekinthető meg a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központban.

Marina Kaljurand észt külügyminiszter a kiállításon Fotó: Veszprém MJV Polgármesteri Hivatala

Íjgyártó István a projekt különös erejét abban látja, hogy az alkotás varázsát közös élménnyé, kinccsé változtatta, amely meghatározó élmény mindannyiunk, de legfőképp a gyermekek számára. Az államtitkár megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy finnugor kultúránk megismerésének fontos eleme a fiatalabb generációk megszólítása.

A Mokornulga Leelokoor észt kórus Fotó: Veszprém MJV Polgármesteri Hivatala

Veszprém és Iszkaszentgyörgy megosztva nyerte el a 2016-ban a Finnugor népek kulturálisa fővárosa címet. A Finnugor Népek Ifjúsági Egyesülete (MAFUN) által 2014-ben életre hívott program olyan nemzetközi, kulturális, civil és gazdasági kezdeményezés, melynek célja, hogy erősítse a finnugor nemzetek és a szamojéd népek identitását, továbbá elősegítse azok együttműködését finnugor világon belül. A kezdeményezés nemcsak a kulturális, hanem a gazdasági és a civil kapcsolatok fejlődéséhez is hozzá kíván járulni, mind helyi, mind globális szinten.