2016. október 5-én átadták az „Egy övezet, egy út” Kutatóközpontot Liu Yunshan, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága Titkárságának titkára hivatalos budapesti látogatása keretében. Magyar részről az eseményen részt vett és beszédet mondott Mátrai Márta, az Országgyűlés háznagya, Íjgyártó István, a KKM kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára és Dr. Mezey Barna, az ELTE rektora.

Íjgyártó István köszöntőjében kiemelte, hogy a Keleti Nyitás stratégiája keretében a Magyar Kormány a magyar-kínai politikai és gazdasági kapcsolatok elmélyítésén túl kiemelt figyelmet fordít az oktatási, kulturális, tudományos és turisztikai kapcsolatok fejlesztésére is. Hangsúlyozta, hogy hazánk fontosnak tartja a kínai nyelv és kultúra megismerésének elősegítését, továbbá örömét fejezte ki, hogy Kínában is mind nagyobb közönség érdeklődik a magyar kultúra, irodalom, film- és zeneművészet hagyományos és új értékei iránt.

Kína 2013 októberében hirdette meg új külpolitikai stratégiáját, az ókori Selyemútra visszautaló „Egy övezet, egy út” kezdeményezést. A Kutatóközpont megnyitása a kínai partnerekkel való együttműködés révén elősegítheti, hogy az ELTE a Selyemút kutatásának egyik európai központjává váljon.

A jelenleg Magyarországon működő négy Konfuciusz Intézet közül az ELTE Konfuciusz Intézete jött létre elsőként, 2006 decemberében. Az ELTE kínai együttműködő partnere a Pekingi Idegen Nyelvi Egyetem, mely biztosítja az anyanyelvi lektorokat. Az Intézet a nyelvoktatáson kívül könyvtárat működtet, valamint kulturális rendezvényeket és előadásokat szervez.