Bartók Béla születésének 135. évfordulójára emlékezve „Mikrokozmosz” - Bevezetés Bartók Béla világába címmel a KKM az MTA Bartók Archívumának szakmai közreműködésével kiállítást készíttetett, amelyet a magyar külképviseleteken és a külföldi magyar kulturális intézetekben mutat be.
A kiállítás megnyitására 2016. április 11-én a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a Budapesten akkreditált nagykövetek, a kulturális intézetek igazgatói, valamint a sajtó képviselőinek jelenlétében került sor.
Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy Bartók Bélát a hazai és nemzetközi szellemi élet nemcsak kivételes zenei teljesítménye nyomán, hanem emberi nagysága, tisztasága, helytállása, az embert próbáló időszakokban tanúsított meg nem alkuvása miatt is kivételes példaképként tiszteli.
A 2016-17-ben megrendezendő Bartók-emlékév célja itthon és külföldön egyaránt ráirányítani a figyelmet Bartók szellemi örökségére valamint arra, hogy a Bartók-életmű méltó helyet kapjon a koncertpódiumokon túl a zeneoktatásban is.
Megnyitó beszédében Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója kiemelte, hogy Bartók Béla munkásságát végigkísérve a hagyományos értékeket kereső és megőrző, ugyanakkor a kortárs komolyzene egyik legmarkánsabb képviselőjének útja rajzolódik ki. Bartók hazája javának szolgálata közben fontosnak tartotta a népek testvérré válásának eszméjét, amit zenéjében is képviselt: „Nem vonom ki magam semmiféle hatás alól, eredjen az szlovák, román, arab vagy bármiféle más forrásból. Csak tiszta, friss és egészséges legyen az a forrás!” – idézte Bartókot a főigazgató.
A kiállítás, amely korabeli zenei hangfelvételekkel illusztrálva vezeti be az érdeklődőt Bartók életútjába, előadói, pedagógiai és kutatói munkásságába, roll-up és vetíthető változatban kilenc nyelven készült el.