2015. április 9-én, egy héttel a magyarországi holokauszt emléknapja előtt került sor a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a „Régen volt? Hol is volt?” középiskolai vetélkedő szuperdöntőjére. A szuperdöntőn 10 csapat mérkőzött meg egymással, a brit parlamenti vitához hasonló vitapárbaj formájában.

A rendezvényt a házigazda Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára, Íjgyártó István nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta, hogy 2012-ben, a Raoul Wallenberg emlékév kapcsán kitűzött célok – az áldozatokról való megemlékezés, az embermentők tetteinek felidézése és olyan programokban való részvétel, amelyek elősegítik, hogy a holokauszt borzalmai soha többé ne ismétlődhessenek meg – továbbra is érvényesek.

Fotó: Burger Zsolt

Ezeket a célokat szolgálta és szolgálja a minisztérium részvétele a 2014-es Holokauszt Emlékévben, idén márciustól pedig a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetség (IHRA) magyar elnökségi programjaiban. A fiatalokat az államtitkár arra kérte, hogy a verseny során elsajátított ismereteket terjesszék, azokat minél több diáktársuknak adják tovább.

Heisler András MAZSIHISZ elnök is arra biztatta a diákokat, hogy újonnan szerzett tudásukat osszák meg másokkal is. Egy megható, személyes családi történeten keresztül mutatta be, hogy a vészkorszak során milyen nagy szerepe volt egy-egy embermentőnek, hogy milyen nagy jelentősége volt jelenlétüknek – vagy sokszor hiányuknak.

A verseny fővédnöke, a holokauszt-túlélő Fónagy János államtitkár azt hangsúlyozta, hogy a történelemmel nem, csak a múlt emlékeivel lehet szembenézni.

Nicolas Trouvé, Svédország magyarországi nagykövete felhívta rá a figyelmet, hogy a mai fiataloknak a felelőssége, hogy tovább adják az emlékeket a következő generációnak. Ezzel nemcsak a vészkorszak áldozatainak és túlélő rokonaiknak tartozunk, hanem saját magunknak is.

A nagykövet külön köszönetet mondott azért, hogy a magyar kormány elvállalta az IHRA elnöki tisztségét. Hangsúlyozta, hogy korunk Európájában, ahol erősödik a rasszizmus, az idegengyűlölet, az antiszemitizmus és az intolerancia, ez egy különösen fontos tisztség. A nagykövet úgy vélte, hogy azokat az értékeket, amelyeket a diákok a vetélkedőn magukévá tettek, a mindennapjaik részévé kell tenniük.

Bagdy Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese szerint a rendszerváltáskor nem tudtunk megfelelően szembenézni a múltunkkal, ezért nagyon fontosak az ilyen jellegű rendezvények. Arra biztatta a diákokat, hogy az élet nehéz helyzeteiben is merjék vállalni az igazságot.

A vetélkedő fődíját, egy többnapos svédországi utazást, Svédország budapesti nagykövetségének támogatásával és szervezésében a budapesti Szerb Antal Gimnázium „Szerb Antal” csapata nyerte meg. A második helyezett, a nyíregyházi Bethlen Gábor Gimnázium „Határtalanok” csapata az Élet Menete Alapítvány felajánlására, részt vehet az idei nemzetközi „Élet Menete” találkozón, Auschwitzban. A harmadik helyezett, a pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium „Flódni” csapata tagjai könyvutalványt nyertek.

A Raoul Wallenberg Egyesület 2015-ben hatodik alkalommal hirdette meg középiskolás tanulók számára a „Régen volt? Hol is volt?” című országos felmenő rendszerű vetélkedőt. A megmérettetésre, amelyet a Wallenberg Egyesület, a Holokauszt Dokumentációs és Emlékközpont, a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és a Külgazdasági és Külügyminisztérium közösen szervezett, összesen 83 csapat jelentkezett, közülük több mint tíz határon túli magyar iskolákból.

A minisztérium munkatársai 11 regionális elődöntőn tartottak előadásokat a diákoknak a diplomáciáról és a vészkorszak embermentő diplomatáiról, valamint részt vettek a zsűri munkájában. Az elődöntőket támogatták a helyi polgármesteri hivatalok és a zsidó hitközségek is.

A vetélkedő fordulói során a fiataloknak lehetőségük volt arra, hogy elmélyítsék ismereteiket a II. világháború történetéről, a zsidóüldözésről és a holokausztról, Raoul Wallenberg és más embermentők tevékenységéről. A résztvevők személyes élményeken keresztül ismerkedhettek meg az embermentő emlékhelyekkel Budapesten, illetve a lakóhelyükön.