A Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) 2016. december 13-án Szarajevóban megrendezett kormányfői csúcstalálkozóján Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára vezette a magyar delegációt.

A KEK bosznia-hercegovinai soros elnöksége az idei kormányfői találkozó kiemelt témájaként a KEK régió infrastrukturális összekapcsolódásainak ösztönzését határozta meg, ami a fenntarthatóság, illetve a regionális és EU-integrációs folyamatok előfeltételét képezi. A plenáris ülés másik fókuszpontja a migrációs válság és a biztonsági kihívások európai integrációra gyakorolt hatása volt.

Íjgyártó István államtitkár beszédében méltatta a KEK mint konzultációs fórum jelentőségét, valamint az együttműködés sikeres, multilaterális diplomáciát és projekt-menedzsmentet ötvöző kezdeményezéseit. Hangsúlyozta, hogy az újabb kihívások, melyekkel az EU és a KEK térség szembenéz, még inkább megerősítik az EU bővítésének indokoltságát. Magyarország támogatja a nyugat-balkáni országok integrációját – folytatta az államtitkár –, mely kiemelt jelentőséggel bír biztonsági szempontból is. A migráció terén kiemelte a Nyugat-Balkán régió államainak hozzájárulását a migrációs válság kezeléséhez, mellyel nem csak a maguk, hanem egész Európa védelmét szolgálják.

A KEK kormányfői csúcstalálkozó plenáris ülése Forrás: Külügyminisztérium, Bosznia-Hercegovina

A régió infrastruktúra-fejlesztése kapcsán Íjgyártó István kifejtette, hogy az a gazdaság fejlesztésének motorja. Hangsúlyozta, hogy a KEK régiót Nyugat-Európával összekötő kelet-nyugati irányú infrastrukturális kapcsolatok mellett a térség érdekeit szolgálná az észak-déli irányú közlekedési és energetikai útvonalak fejlesztése is.

KEK delegáció vezetők Forrás: Külügyminisztérium, Bosznia-Hercegovina

Az 1989-ben alapított KEK nagy múltú közép-európai regionális együttműködés, melyben 18 tagállam vesz részt. Tagjai a V4-ek, Szerbia, Montenegró, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Ausztria, Olaszország, Szlovénia, Horvátország, Románia, Bulgária, Ukrajna, Moldova és Belarusz. Deklarált célja a résztvevő államok közötti regionális együttműködés erősítése, és a nem EU-tag országok támogatása a modernizáció és az európai integráció útján. A mostani csúcstalálkozó a soros elnökség Belarusznak való átadásával zárult.