Miként valósulhat meg a sokszínű egység a jövő Európájában? - erre a kérdésre keresik a választ a Magyar-Német Fórum 24. éves közgyűlésén, amely hivatalosan péntek reggel kezdte meg munkáját Budapesten. Az első felszólalók a kétoldalú kapcsolatok és a párbeszéd fontosságát hangsúlyozták.
Elmar Brok néppárti európai parlamenti (EP-) képviselő, az EP külügyi bizottságának elnöke, a fórum német társelnöke visszaemlékezett a 25 évvel ezelőtti eseményekre, a vasfüggöny lebontására és a határnyitásra, ami elvezetett a berlini fal leomlásáig és a német újraegyesítésig. Ezzel kapcsolatban történelmi lépésekről beszélt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem szabad csak az emlékeket felidézni, hanem előre kell tekinteni.
Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára emlékezéssel kezdte a beszédét. "Büszkék vagyunk arra, hogy részesei lehettünk a negyed századdal ezelőtti eseményeknek" - jelentette ki. A jelenről szólva hangsúlyozta, hogy Németország Magyarország legfontosabb szövetségese. A kétoldalú viszonyt egy tartós házassághoz hasonlította, természetesnek nevezve, hogy vannak súrlódások, ugyanakkor "előremutató és konstruktív" kapcsolatokról beszélt. A két ország gazdasági együttműködésében az ideit nevezte az eddigi legsikeresebb esztendőnek. Magyarország alapvető érdeke, hogy a német gazdaság tovább erősödjön - fogalmazott az államtitkár.
Szabó László úgy véli, hogy a két ország gazdaságfilozófiájában is sok a közös vonás. Ezzel összefüggésben a Németország által már évtizedek óta folytatott, Magyarország által pedig az elmúlt években megkezdett keleti nyitást említette. Fontosnak nevezte annak hangsúlyozását, hogy Magyarország számára a keleti nyitás semmi esetre sem az Európai Unió rovására történik. Reményét fejezte ki, hogy a kétoldalú kapcsolatok dinamizmusa nem törik meg, és Magyarország számára újabb lehetőségeket és újabb munkahelyeket teremt.
A pénteki tanácskozáson a két ország külügyminisztériumának magas rangú képviselői mellett politikusok és tudósok, gazdasági vezetők, továbbá a civil társadalom képviselői vesznek részt.
A fórum a plenáris üléseken és a munkacsoportokban is hagyományosan a nyílt, konstruktív vitára helyezi a hangsúlyt. A közgyűlés keretében tartják a fiatalok magyar-német fórumát is.