A Magyar-Moldovai Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság (GVB) Kisinyovban tartott kétnapos ülésén gazdaságdiplomáciai, turisztika, valamint egészségipari együttműködési megállapodások aláírására került sor. A GVB második ülését Dr. Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, valamint Octavian Calmic, a Moldovai Köztársaság gazdasági miniszterhelyettese elnökölte.

Dr. Szabó László, a magyar delegáció vezetője csütörtökön kétoldalú megbeszélést folytatott Tudor Ulianovschi moldovai külügyminiszter-helyettessel. A tárgyaláson hangsúlyozták, hogy mindkét fél célja a gazdasági partnerség kialakítása, amelyhez kiváló alapot teremt a két ország között fennálló, egyre szélesebb körű együttműködés az energetika, a mezőgazdaság és a környezetvédelem terén.

Fotó: KKM

Dr. Szabó László kiemelte, hogy bár a vállalatközi kapcsolatok élénkülnek, a gazdasági együttműködésben még jelentős tartalék van. "Az együttműködés továbbfejlesztését a kis- és közepes méretű vállalkozások (kkv) közötti kooperáció erősítése, a kétoldalú áruforgalom növelése, valamint a magyar tőkekihelyezés élénkítése, mentén látjuk".

Moldova, mint fejlődő piac, nagyszámú üzleti lehetőséget nyújthat az új piacokat kereső magyar exportőrök és befektetők részére. Elsősorban az agrár, az infrastrukturális, az energetikai és a turisztikai beruházások területén jöhet létre együttműködés magyar és moldovai vállalkozások között, ugyanakkor a fogyasztási cikkekkel, hagyományos készítésű árukkal piacra lépő kisebb tőkeerejű magyar vállalkozások is sikeresek lehetnek Moldovában.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország számára kiemelten fontos Moldova társadalmi és gazdasági modernizációjának, európai integrációs folyamatának továbbvitele, csakúgy, mint az ország önállóságának, területi integritásának biztosítása, az etnikailag vegyes társadalom többnyelvűségének, kulturális sokszínűségének megőrzése.

A társelnökök a gazdasági együttműködési vegyes bizottság plenáris ülését megelőző találkozójukon hangsúlyozták, hogy a GVB ülése további lendületet ad a kétoldalú gazdasági kapcsolatoknak. Dr. Szabó László államtitkár kitért arra, hogy a kormány a keleti nyitás stratégiájának megvalósítása részeként erőteljesen fejleszti gazdasági együttműködését a kelet-európai országokkal.

Az üzletfejlesztés és a befektetés-ösztönzés területén jelentős szerep jut az egységes külgazdasági és külügyi intézményrendszer kialakítása során létrehozott intézményeknek: a magyarországi befektetés-ösztönzéséért felelős Nemzeti Befektetési Ügynökségnek (HIPA), a hazai vállalatok Európai Unión kívüli exporttevékenységének elősegítéséért felelős Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt-nek (MNKH), valamint a hazai exportáló vállalkozások számára támogatást biztosító Magyar Export-Import Bank Zrt-nek és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt-nek (EXIM). Az ülésen kiemelt hangsúlyt kaptak a kkv-k üzleti együttműködésén alapuló hatékony gazdaságfejlesztést célzó törekvések, úgymint a céges kapcsolatok támogatása, a kiállításokon való részvétel erősítése, valamint az üzletember-találkozók szervezése. Első alkalommal mutatkozhatnak be moldovai cégek a Hungexpo szervezésében novemberben megvalósuló járműipari szakkiállításon Budapesten.

A Gazdasági Vegyes Bizottság döntése értelmében tovább bővül a két ország együttműködése a Duna Régió Stratégia keretei között is. Joó István, a Duna Régió Stratégia végrehajtásáért felelős miniszteri biztos sikerként emelte ki a magyar szakértők vezetésével megvalósított energetikai képzési programot Kisinyovban, amely nagy segítséget nyújtott Moldova számára az EU-s energiajog gyakorlati végrehajtásban. A jövőről szólva pedig elmondta, hogy a két ország a Stratégia keretében még szorosabbra fűzi a viszonyát árvízvédelmi és vízgazdálkodási kérdésekben is. A fokozódó árvizek nemcsak mindkét országot, de a Duna régió valamennyi államát nehéz kihívások elé állítják, amelyek hatékonyabb megelőzése elsősorban fokozottabb makro-regionális együttműködés révén lehetséges. Joó István hangsúlyozta, hogy a GVB keretében a moldovai árvízvédelmi szakértőkkel folytatott egyeztetést követően befejeződött a teljes Duna régióra vonatkozó Árvízvédelmi Intézkedési Terv konzultációs folyamata. A két ország egyetértett az Intézkedési Terv által azonosított projektek megvalósításának fontosságában.

A mezőgazdaság és a környezetvédelem területén mindkét ország szándékát fejezte ki az illetékes intézmények e területen történő együttműködésének megerősítésére, a szakértők közötti információ- és tapasztalatcsere  ösztönzésére, valamint a rendszeres szakmai tréningek szervezésére. A kertészet és az állattenyésztés területen jelentkező lehetőségek kiaknázása érdekében Magyarország továbbra is nagy hangsúlyt fektet a Moldovába irányuló agrárexport növelésére.

A plenáris ülést követő sajtótájékoztatón a három együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására került sor. A Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciai megállapodást írt alá a Moldovai Köztársaság Külügyi és Európai Integrációs Minisztériumával, továbbá  a Nemzetgazdasági Minisztérium turisztikai megállapodást kötött a Moldovai Köztársaság Turisztikai Ügynökségével, illetve egészségipari megállapodást írt alá a Moldovai Köztársaság Gazdasági Minisztériumával. Az ülés során további két együttműködési megállapodást készítettek elő az állat és növény-egészségügyi, valamint a környezetvédelmi területen, amelyek aláírására a közeljövőben kerülhet sor az illetékes szaktárcák között.

Dr. Szabó László a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az aláírt megállapodások fontos lépéseket jelentenek a két ország minisztériumai és hatóságai közötti együttműködés intenzívebbé tétele területén, továbbá célul tűzik ki a szakértői szintű tapasztalatcsere elősegítését.

Kisinyovi látogatása során Dr. Szabó László államtitkár a két ország közötti kulturális és gazdasági kapcsolatok elmélyítésében betöltött szerepe elismeréseként magyar állami kitüntetést adott át Elena Beleacova asszonynak, az Etnikum-közi Kapcsolatok Hivatala vezérigazgatójának, valamint Vasile Grajdian úrnak, a Vitafort Zrt. moldovai leányvállalata, a VitafortCombifeed S.R.L. igazgatójának.