Dr. Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) megalapításának 60. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi megemlékezést megelőzően Genfben megbeszélést folytatott Rolf-Dieter Heuerrel, a CERN főigazgatójával. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kiemelten kezeli a kutatás-fejlesztés-innováció kérdéskörét, amit az is bizonyít, hogy 2013-ban rekord összegű támogatást, mintegy 118 milliárd forintot juttatott erre a célra.
Dr. Szabó László kiemelte, hogy a kormány kiemelt célja, hogy Magyarország a termelési és szolgáltatási tevékenységek mellett minél vonzóbb kutatás-fejlesztési telephellyé is váljon. A kormány nagy hangsúlyt fektet a befektető vállalatokkal folytatott stratégiai együttműködésre és támogatja azok Magyarországra koncentrált K+F tevékenységének bővítését.
A találkozón az államtitkár elmondta, hogy a következő európai uniós költségvetési ciklusban Magyarország 2,1 milliárd eurót fordíthat kutatás-fejlesztésre, amely kétszerese az előző időszakbeli kohéziós támogatási keretnek. A kormány egyik legfontosabb nemzeti célkitűzése a GDP-arányos kutatás-fejlesztési források 1,8 százalékra emelése. Emellett jelentős és hosszú távon tovább erősödő szerep jut – az alapvető infrastrukturális fejlesztéseken túl – az oktatásnak és képzésnek, a képzett munkaerő rendelkezésre állásának. A kormányzat ezért állami eszközök segítségével is motiválja az ipar és a felsőoktatás együttműködését, valamint a duális szakképzést.
Dr. Szabó László rámutatott, hogy Magyarország számára, amely 1992 óta tagja a CERN-nek, továbbra is nagyon fontos a szervezettel való együttműködés, a tudományos, műszaki-fejlesztési és gazdasági kapcsolatok megerősítése. Rolf-Dieter Heuer az együttműködés kiemelkedő eredményének nevezte a legmagasabb szintű CERN adatfeldolgozó központnak a Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóintézetébe történt telepítését. A CERN@WIGNER adatközpont nagysebességű digitális hálózata, melynek kapacitása egy éven belül megkétszereződik, Európa legnagyobb sebességű adatkapcsolatát biztosítja Budapest és Genf között. A főigazgató méltatta Magyarország aktív szerepvállalását a CERN képzési programjában.
A megbeszélésen a felek kitértek a harmadik országok bevonásával tervezett projektek megvalósítására is. Magyarország nemzetgazdasági célkitűzéseinek megvalósításában nemcsak a K+F források növelését ítéli fontosnak, hanem a külgazdaság keleti nyitásának is jelentős szerepet tulajdonít. A CERN-hez hasonlóan Magyarország nem csak az európai országokkal törekszik együttműködésre, hanem, többek között, a dél-kaukázusi régióval, Azerbajdzsánnal, Törökországgal és az ázsiai országokkal is.