Tovább kell növelni a Szerbiába irányuló a magyar exportot, és szorosabbra kell fűzni a határ menti gazdasági együttműködést elsősorban a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) között - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten, a magyar-szerb üzleti fórumon.

A Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) rendezvényén a miniszter kiemelte: a kormány támogatja a magyar vállalatokat abban, hogy részt vegyenek a szerb gazdaság modernizálásában.

Szijjártó Péter szerint Magyarország és Szerbia között soha nem volt olyan kiegyensúlyozott és hatékony a kétoldalú együttműködés, mint most, és ez a gazdasági adatokon is látszik.

A miniszter kifejtette, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom tavaly meghaladta az 1,7 milliárd eurót, amiben nagy szerepet játszott, "hogy minden idők legmagasabb magyar exportját tudtuk felmutatni Szerbia irányában". Ez is megerősíti az MNKH vezetőinek azt a döntését, hogy kereskedőházat kíván nyitni Belgrádban - fűzte hozzá a tárcavezető.

Kiemelte: az idei első negyedévben további 2,5 százalékkal nőtt a kétoldalú kereskedelmi forgalom, Magyarország az ötödik legnagyobb befektetővé lépett elő Szerbiában.

Fotó: Árvai Károly

A miniszter kitért arra is, hogy az Eximbank 45 millió eurós hitelkeretet hoz létre annak érdekében, hogy a magyar és a szerb vállalatok közötti együttműködés pénzügyi hátterét biztosítani tudják, és az Eximbank szintén elkezdte belgrádi képviseletének előkészítését. Magyarország megkezdi a közép-európai kereskedelemfejlesztési hálózat kiépítését: hamarosan Újvidéken és Szabadkán nyitnak irodát hamarosan - közölte.

Szijjártó Péter szólt arról is, hogy a két miniszterelnök megállapodásának megfelelően július végén visszaadják a forgalomnak a Röszke és Horgos közötti régi határátkelőhelyet, 2016-ban és 2017-ben pedig további egy-egy új határátkelőhely nyílik.

Elmondta: a Mol Nyrt. és az OTP révén a magyar "zászlóshajók" már ott vannak Szerbiában, aktív szerepet játszanak a szerb piacon. "Várjuk a szerb zászlóshajót, és várjuk a magyar csónakokat, hogy kövessék a magyar zászlóshajókat" - fogalmazott.

Szijjártó Péter szerint az ehhez szükséges intézményi hátteret már megteremtette a két ország kormánya, és arra kérte a vállalatokat, hogy használják ki a lehetőségeket.

Dusan Vujovics szerb pénzügyminiszter beszédében kiemelte: Szerbiában sikerült konszolidálni a korábban nagyon rossz fiskális helyzetet, csökkent az államháztartási hiány és az infláció, és az ország soha nem volt még ilyen stabil. Azon beruházók számára, akik egy stabil pénzügyi, beruházási helyzetű országot keresnek, Szerbia kiváló célpont lehet - hangsúlyozta.

A miniszter kifejtette: nemcsak a Vajdaságba hívják a vállalkozásokat, hanem Szerbia többi részére is, a beruházások során a produktivitás növelését és az új munkahelyek létrehozását tekintik elsődleges szempontnak.