Szlovénia kiemelkedően fontos szerepet játszik a magyar külgazdasági teljesítmény növekedési pályájának fenntartásában - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A tárcavezető megbeszélést folytatott Karl Erjavec szlovén külügyminiszterrel, majd az azt követő sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: Magyarország egyre dinamikusabb együttműködést folytat a keleti országokkal, és ebben a szlovéniai Koper kikötője nélkülözhetetlen.
Szijjártó Péter fontos magyar nemzetgazdasági érdeknek nevezte a Záhonytól Koperig tartó vasútvonal modernizálását. A magyar szakaszon végeztek a szükséges munkálatokkal, a villamosítással, és szlovén partnere beszámolt arról, hogy Szlovénia is folyamatosan végzi a beruházásokat - közölte. Hozzátette: ha megvalósul a projekt, az jelentősen növelni fogja Magyarország versenyképességét.
A miniszter arra is kitért, hogy a kikötőhöz vezető, tervezett új vasútvonal megépítésében magyar vállalatok is szívesen részt vesznek. A közúti beruházásokkal kapcsolatban arról beszélt, hogy az M7-es és az A5-ös autópályát összekötő M70-es autóút 2-szer 2 sávossá alakítása folyamatban van. Folytatják a határt keresztező utak építését is, a 2014 és 2020 közötti időszakban hat új út átadását tervezik - tette hozzá.
Szijjártó Péter a megbeszélés témái között említette az energiabiztonságot. A Déli Áramlat projekt lemondása után mindkét országnak új lehetőségek után kell néznie, és az együttműködés jelentősége nőtt - vélekedett. Azt mondta, minél hamarabb meg kell valósítani a magyar és a szlovén gázvezetékrendszer összekötését, amelynek révén Magyarország hozzáférhetne az olasz hálózathoz és a jövőbeli LNG-kapacitásokhoz (cseppfolyósított földgáz). Ugyancsak lényegesnek nevezte a két ország villamosenergia-hálózatának összekapcsolását.
A külügyminiszter megjegyezte: a két ország közötti szövetségesi együttműködés jegyében januártól Magyarország is ellátja a szlovén légtér védelmét. Karl Erjavec szlovén külügyminiszter kiemelte: kiemelkedően jó a politikai párbeszéd Magyarország és Szlovénia között, márpedig ez az alapfeltétele az eredményes gazdasági együttműködésnek. Úgy látja, a kétoldalú kapcsolatok minden területen jól fejlődnek, nincsenek nyitott politikai kérdések, a két ország az EU-ban, a NATO-ban és a nemzetközi szervezetekben is hasonló álláspontot képvisel. Ugyanakkor a gazdasági kapcsolatokat illetően még rengeteg lehetőség kínálkozik - vélekedett.
Közölte: a turizmusban is nagy lehetőségek vannak, a Szlovéniába látogató magyar turisták száma tavaly 15 százalékkal nőtt. A szlovén diplomata szerint a logisztikát, közlekedést érintő nagy projektek megvalósítása révén biztosítható a nagyobb kereskedelmi forgalom.
Karl Erjavec kitért arra: a magyar-szlovén kulturális, oktatási és tudományos együttműködés is nagyon jó, és ez segít abban, hogy a két nép jobban megismerje egymást. Ha pedig a két nép jobban ismeri egymást, jobban bíznak is egymásban és így hatékonyabb lehet a két ország együttműködése - mutatott rá. A szlovén külügyminiszter végül közölte: szeptember elején várhatóan Magyarországra látogat a szlovén államfő.
A sajtótájékoztató előtt beruházásösztönző megállapodást írt alá Ésik Róbert, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) elnöke, Ducsai-Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. vezérigazgatója és Karmen Novarlic, a szlovén befektetés- és turizmusösztönző SPIRIT állami ügynökség turisztikai részlegének vezetője.