A világkereskedelemben háború látszik kirajzolódni, ezért Európának az lenne az egyértelmű gazdasági érdeke, ha újra tudná építeni az eurázsiai, vagyis alapvetően az Oroszországgal való gazdasági együttműködését - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek hétfőn telefonon Dubajból, ahol a Világgazdasági Fórum (WEF) Globális Jövő Tanácsa idei éves ülésén vett részt.
Globális Jövő Tanácsa idei éves ülésén vett részt. A Globális Jövő Tanácsa 35 szekcióban tart üléseket, amelyeken előadások hangzanak el, és vita folyik. A tanácsba meghívásos alapon kerülnek be a tagok egy-egy évre. Szijjártó Pétert az Európa regionális jövőjéről szóló szekcióba hívták meg a 2018-19-es időszakra. A szekció hétfői dubaji tanácskozásán - amelynek témája Európa és Oroszország együttműködési lehetőségei voltak - előadást tartott a magyar miniszteren kívül Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter és Makszim Oreskin orosz gazdaságfejlesztési miniszter, valamint részt vett rajta több orosz kormányzó. Szijjártó Péter azt mondta, a világgazdaság most rendkívül gyors és mélyreható változáson megy át, a világkereskedelemben háború látszik kirajzolódni.
Emlékeztetett arra, hogy korábban az Európai Unió vezetői egy Lisszabontól Vlagyivosztokig tartó kereskedelmi térség létrehozásáért szálltak síkra. "Az lenne a jó, ha visszatérnénk ehhez a koncepcióhoz" - szögezte le. "Azonban látni kell, hogy ma ettől nagyon messze vagyunk. Oroszország és Európa gazdasági, kereskedelmi együttműködése egyelőre rendkívül rossz irányba megy. Azt el kell ismerni, hogy van jelentős orosz-európai gazdasági együttműködés, de az egy kettős mércén alapul, ugyanis a nagy nyugat-európai országok vállalatai felszín alatt óriási üzleteket kötnek orosz vállalatokkal" - mondta.
"Mi azt gondoljuk, hogy itt kettős mércének nem lenne helye, tehát az Európai Unió és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatokat általában kellene újjáépíteni, mert ez szolgálná az EU és valamennyi európai ország érdekeit a jelenlegi világkereskedelmi helyzetben. Európában a gazdaság technológiai színvonala rendkívül magas. Ha össze tudnánk párosítani a tőlünk keletre megtalálható nyersanyagforrásokkal, akkor Európa versenyképességét jelentős mértékben lehetne növelni. Ennek az orosz-európai együttműködésnek az újjáépítése azonban az egymás jogainak és a nemzetközi jognak a tiszteletén kell alapulnia" - jelentette ki a magyar miniszter.