Az Iszlám Állam közvetlen fenyegetést jelent az olyan értékrendű világra, amelyhez Magyarország is tartozik - jelentette ki szerda reggel az MTI-nek adott nyilatkozatában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az Iszlám Állam elleni globális koalíció első miniszteri tanácskozása előtt.

"Látszik, hogy az Iszlám Állam a keresztény közösség teljes megsemmisítésére törekszik a térségben. Ezt mi nem hagyhatjuk sem szavak, sem tettek nélkül, ezért Magyarország határozott fellépést szorgalmaz" - hangoztatta a miniszter, arra az álláspontra helyezkedve, hogy közvetlen felelősség a térségbeli keresztény közösségek megvédése.

Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium

A miniszter emlékeztetett: Magyarország humanitárius segítségnyújtással és lőszerekkel is segítette a terrorszervezet elleni fellépést, valamint továbbra is szükségesnek tartja napirenden tartani, hogy a terrorcselekmények elkövetőit felelősségre kell vonni, amiben a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságnak is szerepet kell kapnia.

"Mindazoknak meg kell kapniuk a méltó büntetésüket, akik a keresztény közösségek elleni rémtetteket elkövették" - hangsúlyozta Szijjártó. A tárcavezető azt is tudatta, hogy Magyarország a koalíció tagjaival egyeztet majd arról, hogy képességeihez mérten miként tud a leghatékonyabban hozzájárulni az Iszlám Állam elleni fellépéshez.

A tanácskozást követően a miniszter elmondta, hogy a koalíció tagjai egyetértettek, hogy az IÁ közvetlen fenyegetés nem csak az adott térségre, hanem gyakorlatilag az egész világra.

A tárcavezető tudatta, hogy az öt legfontosabb feladat meghatározásakor abból indultak ki, hogy az IÁ különösen jól szervezett, fegyelmezett, komoly finanszírozási forrásokkal és jó felszereltséggel rendelkező terrorszervezet. Döntöttek arról, hogy fenntartják a térség országainak nyújtott fegyveres és egyéb katonai támogatást, emellett feltartóztatják a térségbe tartó vagy onnan hazatérni próbáló úgynevezett idegen harcosokat.

A miniszter kitért arra, hogy a magyar hatóságok nem tudnak ebből fakadó közvetlen fenyegetésről, de több európai uniós tagállam számára ez jelenti az egyik legnagyobb kihívást.

Az IÁ elleni fellépés következő feladataiként a koalíció Szijjártó Péter elmondása szerint a szervezet finanszírozási forrásainak felszámolását nevezte meg. A mintegy 60 ország emellett kiemelt feladatának tekinti a humanitárius válság kezelését, és a szervezet "igazi arcának" megmutatását, vagyis, ahogyan Szijjártó fogalmazott: annak bemutatását, hogy ennek a szervezetnek semmi köze az iszlám hithez és a valláshoz.

A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy a koalíció szerint máris vannak eredményei fellépésüknek, ám a feladat igazán csak hosszú távú elköteleződés mellett hozhat sikert. A miniszter arra is kitért, hogy a konferenciát tető alá hozó amerikai fél üdvözölte, hogy Magyarország azzal is növelte jelenlétét a térségben, hogy főkonzulátust nyitott az iraki Erbíl városában.