Nem lehetséges erős Európai Unió erős Közép- és Délkelet-Európa nélkül - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

A visegrádi négyek (V4: Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia), valamint Szerbia, Szlovénia, Horvátország, Görögország, Románia és Bulgária miniszteri találkozóján tartott közös sajtótájékoztatón a magyar diplomácia vezetője kiemelte: "nem lehet szégyellnivalónk" az EU megerősítését illetően, mert "mi itt Közép-Európában" bebizonyítottuk, hogy az illegális migrációt meg lehet állítani, az európai átlagnál magasabb növekedést mutatunk fel, így az EU megerősítéséhez nagy mértékben hozzájárulunk.

Fotó: Kovács Márton/KKM

Hozzátette, ezért a térség jogosan támaszthat elvárásokat az EU-val szemben, és elvárják az uniótól, hogy biztosítsa a schengeni övezet fennmaradását, segítse a közép-európai energiabiztonság megteremtését és gyorsítsa fel az EU bővítését.

A külügyminiszter kifejtette: fontos érdek, hogy "végre újra normálisan működjön" a schengeni zóna, megvédjék a külső határokat, de belül átjárhatók legyenek a határok a szabályok tiszteletben tartásával. Ez a versenyképesség szempontjából is lényeges, és a schengeni rendszer "megbicsaklása az egész európai gazdaságnak kegyelemdöfést jelentene", ezért a fennmaradása mindenkinek az érdeke, nem lenne jó, ha feláldoznák "a képmutató politikák oltárán" - fogalmazott.

Fotó: Kovács Márton/KKM

Megjegyezte: az energiabiztonságot illetően elutasítják a kettős mércét és elvárják, hogy az EU segítse a diverzifikációt, mert új energiaszállítási útvonalak kellenek, hogy előreléphessenek az energiabiztonság tekintetében.

Szijjártó Péter közölte: az EU bővítésének felgyorsítása mellett foglaltak állást, fontos a Nyugat-Balkán csatlakozási folyamatát felgyorsítani, mert a régióbeli feszültségeken így lenne a legkönnyebb úrrá lenni. Magyarország politikai, gazdasági és biztonsági kockázatot is lát abban, ha az EU nem gyorsítja fel a bővítést, és Magyarország ezután is mindent megtesz azért, hogy Szerbia csatlakozási folyamata felgyorsuljon - mondta.

Fotó: Kovács Márton/KKM

Kérdésre a külügyminiszter kiemelte: Magyarország álláspontja a migrációról "egyértelmű és sziklaszilárd", az illegális bevándorlás veszélyt jelent, mert korábban soha nem kellett ilyen mértékű terrorfenyegetettséggel szembenéznie Európának, mint jelenleg. Az illegális bevándorlás bármilyen biztatása, bátorítása teljesen ellentétes Európa érdekeivel, ehelyett meg kell azt állítani legalább az EU külső határainál, az uniónak meg kell tudnia védeni a saját külső határait, majd olyan megállapodásokat kell kötnie, hogy már az EU területén kívül eldőljön, ki jöhet be jogszerűen - magyarázta.

Ugyancsak kérdésre közölte: az Európai Parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottsága (LIBE) csütörtökre tervezett, Magyarországgal foglalkozó brüsszeli meghallgatásán felveti, miként lehetséges, hogy akik hangosan dicsérik a kötelező betelepítési kvótát, átlagosan 25 százalékban hajtották végre. A kvóta ellentétes Európa biztonsági érdekeivel, mert arra biztatja emberek százezreit, hogy az életveszélyt is vállalva induljanak meg Európába - vélekedett.

Fotó: Kovács Márton/KKM

Szijjártó Péter szerint a kötelező betelepítési kvóta emellett végrehajthatatlan, mert nem garantálható, hogy az emberek nem mennek tovább abba az országba, ahova valóban menni akartak. "Visszautasítjuk, hogy a szolidaritás fogalmát kisajátítsák" a kvóta végrehajtására, Magyarország 800 millió eurót költött határvédelemre, és ebben csak a V4 segített, az EU pedig bírált ahelyett, hogy támogatta volna az országot - mondta.