Magyarország stratégiai célkitűzése, hogy versenyképes és sikeres legyen az új világgazdasági korszakban, ahol a termelés és a digitalizáció között szoros összhang van - hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter Győrben.

Szijjártó Péter elmondta, hogy ebbe a "kemény" világgazdasági versenybe a kormány "komoly nevezési lappal nevezett". Kifejtette: "Európában nálunk a legalacsonyabb a társasági adó és a személyi jövedelem adó, a kormány folyamatosan csökkenti a munkára rakodó terheket, emellett széles körű beruházás-ösztönzési és -finanszírozási programot hozott létre.

A siker elérése érdekében a kormány azt a célt tűzte ki, hogy a kutatás-fejlesztésre szánt költségvetési források 2020-ra a bruttó hazai termék (GDP) 1,8 százalékát érje el, 2030-ra pedig a 3 százalékát.

Fotó: Kovács Márton

Az országok között azok lesznek sikeresek, aki elsőként lesznek képesek egyesíteni a termelést és a digitalizációt.

Szijjártó Péter kijelentette, hogy a kormány a szükséges fejlesztéseket elvégezte annak érdekében, hogy jövő év végéig az egész ország területén másodpercenként harminc megabites internetsebesség elérhető legyen, ami a legmodernebb ipari termeléshez is megadja a megfelelő alapot. 2020 végére pedig  a másodpercenkénti száz megabites internetsebesség is elérhető lesz az ország egész területén.

A magyar gazdaság gerincét az autóipar, az elektronika és az informatika adja, amelyek az új gazdasági technológiák kifejlesztésében élen járnak. A jövőbeni siker pedig azon fog múlni, hogy megfelelő számban rendelkezésre állnak-e majd azok a szakemberek, akik az új korszak által támasztott követelményeknek megfelelnek.

Ennek érdekében a kormány olyan négyszereplős - iparági vezető vállalat, egyetem, helyi önkormányzat és kormány - modelleket hozott létre, amelyek a kormány támogatásával a nyitott egyetemi koncepcióra épülve olyan kutatási, technológiai műhelyeket hoznak létre, amelyek nyomán az adott régió felsőoktatási intézményei, vállalatai között szorosabbá válik az együttműködés.

Első körben nyolc ilyen FIEK (Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ) valósul meg, amelyek közül az első és legnagyobb kormányzati költségvetési forrású a győri lesz.

Fotó: Kovács Márton

A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette: a kormány részéről az az elvárás a győri FIEK-kel kapcsolatban, hogy a kontinens legjobb tudásával rendelkező autóipari mérnökeit képezze, olyan kutatásokat hajtsanak végre, amelyek által az autóipari kutatások központjává tud válni Magyarország. A kutatások és együttműködések révén növekedjen a versenyképessége azoknak a kis- és közepes vállalkozásoknak, akik a nemzetközi piacon szeretnének megjelenni.

Szijjártó Péter hozzátette, hogy a FIEK-ben logisztikai kutatásokat, motorokhoz, elektromotorokhoz és turbófeltöltőkhöz kapcsolódó kutatásokat végeznek majd, de a térség kis- és közepes vállalkozásainak a nemzetközi  megjelenéséhez szükséges fejlesztések is ott történnek.

Borkai Zsolt, Győr polgármestere (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy meglátása szerint a kormány azokat az elképzeléseket támogatja, ahol értékek teremtődnek. Ehhez a város igyekszik megfelelő környezetet teremteni. Ilyen példa a Széchenyi István Egyetem, az Audi Hungaria Zrt. és az önkormányzat közötti együttműködés.

Fotó: Kovács Márton

Peter Kössler, az Audi Hungaria Zrt. igazgatóságának elnöke hangsúlyozta, hogy a FIEK-kel még szorosabbá válik az együttműködés a vállalat és az egyetem között. A felsőoktatási intézményben jelenleg nyolc Audi-tanszék van.

Földesi Péter rektor arról beszélt, hogy az ipar és a felsőoktatás területén kétirányú tudástranszfer jelenik meg a FIEK-kel, amelyben a kölcsönös előnyöket minden szereplő kihasználhatja.