A magyar kormány eddig három brit vállalattal kötött stratégiai együttműködést és két újabbal kezdtük meg a tárgyalásokat, mondta el Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.
A miniszter nem nevezte meg a két újabb vállalatot, de emlékeztetett rá, hogy eddig a Tescóval, az Unileverrel és a GlaxoSmithKline-nal (GSK) kötött stratégiai együttműködést a kormány. Nagyjából 800 brit cég van jelen Magyarországon, amelyek 50 000 embert foglalkoztatnak, tette hozzá Szijjártó Péter.
A magyar kormány nagy hangsúlyt fektet a feldolgozóipari vállalatok támogatására és fontosnak tartja, hogy további külföldi beruházások valósuljanak meg ebben a szektorban, mondta el a miniszter a Brit Nagykövetség Kereskedelmi és Befektetési Irodája (UKTI) által szervezett rendezvényen.
A két ország kapcsolatáról szólva Szijjártó kifejtette, hogy az Egyesült Királyságra Magyarország mindig szövetségesként tekintett, és az Európai Uniónak is érdeke, hogy az Egyesült Királyság ne lépjen ki az EU-ból.
Az EU-nak szüksége van a brit gondolkodásmódra és ha az Egyesült Királyság kilépne, akkor az EU gyengülne. Magyarország egyetért az Egyesült Királysággal abban, hogy versenyképesebbnek kell lennünk és nagyobb szerepe kell legyen a nemzeti parlamenteknek.
Szijjártó Péter szerint arról lehet vitatkozni, hogy új világrend jött-e létre, de azt tudjuk, hogy a körülmények teljesen mások, mint néhány évvel ezelőtt, és mivel Magyarország szeretne versenyképes maradni, sőt javítani versenyképességén, ehhez nagyon gyorsan kell döntéseket hozni.
A magyar gazdasági növekedés évi 3 százalék körül van, a munkanélküliség 6,2 százalékra csökkent és már 4,2 millióan dolgoznak és fizetnek adót, miközben a költségvetési hiány 3 százalék alatt van, az államadósság pedig GDP-arányosan 77 százalék alá csökkent, részletezte a miniszter, aki szerint Európában Magyarország a megoldás része és nem a problémáé.