Hatékonyabb szankciókat szorgalmaztak Oroszországgal szemben az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei, akik a pénteken Milánóban rendezett informális találkozójukon felelősségteljes magatartásra intették Moszkvát.
Az ukrán határ megsértése arra enged következtetni, hogy a helyzet egyre ellenőrizhetetlenebbé válik - hangsúlyozta a találkozó kezdetén Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. Úgy fogalmazott, hogy a kelet-ukrajnai válság immár "új dimenziót" öltött, és meg kell akadályozni a közvetlen katonai konfrontáció elmérgesedését az orosz és az ukrán erők között. Steinmeier felszólította az orosz vezetést, hogy "hallgasson a józan észre", "nyílt kártyákkal játsszon", és politikai rendezésről kezdjen tárgyalásokat Kijevvel, amíg nem késő.
Martin Lidegaard dán külügyminiszter úgy vélte, az EU-nak rövid távon pótlólagos szankciókat kellene bevezetnie, hiszen nem nézheti tétlenül a konfliktus kiterjedését. Carl Bildt, a svéd diplomácia vezetője kifejtette: nem elegendőek a szankciók, hiszen - mint fogalmazott "Putyin kész feláldozni saját lakosságát". Didier Reynders, a belga külügyek irányítója is úgy vélekedett, hogy a szankciók bevezetésével csak kudarcot vallott az európai integrációs szervezet.
A litván Linas Antanas Linkevicius szerint az EU-nak anyagi és pénzügyi támogatást kell adnia Kijev számára, s ennek "katonai eszközöket" is magában kell foglalnia. Carl Bildt erre reagálva hangsúlyozta, hogy ezt a kérdést a NATO szeptember 4-i és 5-i csúcstalálkozójának a napirendjére kell tűzni, az EU-nak a pénzügyi, humanitárius és politikai segítségnyújtásra kell korlátoznia tevékenységét. A dán külügyminiszter más kollégáihoz hasonlóan ugyancsak azt vallotta, hogy az EU-nak szolidárisnak kell lennie Ukrajnával, hosszú távon pedig csökkentenie kell energiafüggését Oroszországtól.
A találkozó - amelyen részt vett Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter is - arra volt hivatott, hogy javaslataival előkészítse az állam- és kormányfők szombati brüsszeli ülését.