Európa biztonsága ma Törökország stabilitásával kezdődik, ezért aki az utóbbit támadja, az gyakorlatilag a kontinens biztonságát ássa alá - hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Strasbourgban, ahol részt vesz az Európa Tanács (ET) miniszteri bizottságának ülésén.
A tárcavezető az MTI-nek adott telefonos interjújában leszögezte, hogy az Európai Unió a Törökországgal kötött migrációs egyezménnyel gyakorlatilag Ankara kezébe helyezte a kontinens biztonságának kérdését.
Mint mondta, Brüsszelnek "egyértelmű hibája és felelőssége, hogy ilyen kiszolgáltatott helyzetbe hozta Európát", de ha már így alakult, arra szólítjuk fel az európai intézményeket és politikusokat, hogy "ne rontsák tovább a helyzetet és ne gyengítsük Törökország kormányát és elnökét a kritikáinkkal".
Szijjártó Péter kijelentette: ha figyelembe vesszük, hogy Törökországban jelenleg 3 millió menekült él, az ország körüli háborús övezetekben pedig több mint 10 millió, akkor világosan látszik, hogy Európa addig van jó helyzetben, amíg a törökök féken tartják a migrációs hullámot, máskülönben a kontinens "óriási bajba fog kerülni".
A miniszter az ankarai kormány elleni júliusi puccskísérlettel kapcsolatban azt hangoztatta, hogy Magyarország mindvégig kiállt Törökország demokratikusan megválasztott vezetése mellett. "Elismerjük, hogy mivel az államcsíny egy komoly dolog, ezért az arra adott válasznak is komolynak kell lennie" - mondta.
A magyar diplomácia vezetője szerint még a látszatát is el kell kerülni annak, hogy jobban aggódunk a puccsisták miatt, mint amiatt, hogy ez a hatalomátvételi kísérlet megtörténhetett egy NATO-tagállamban, amelyik ráadásul az Európai Unióval csatlakozási tárgyalásokat folytat. A tárcavezető óva intett attól, hogy "olyan tévképzetet alakítsunk ki, miszerint az EU bármilyen módon előrébb helyezi a puccsisták jogait, mint hogy megtörténjen az elszámoltatás Törökországban".
"Magyarország mindezzel együtt nem kíván abban a kiszolgáltatott helyzetben lenni, mint Európa jelenleg, ezért az ország és a magyar emberek megvédése érdekében megerősítjük a déli határ védelmét" - hangsúlyozta Szijjártó.
Az Európa Tanács 47 országot tömörítő - az Európai Unió intézményrendszerétől teljesen különálló - szervezet, amely elsősorban a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok érvényesítése érdekében tevékenykedik. Az ET végrehajtó testülete a tagállamokat képviselő miniszteri bizottság.