Diplomáciai és gazdasági témák szerepeltek az ENSZ-közgyűlés ülésszakán New Yorkban tartózkodó Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kétoldalú tárgyalásain kedden.

A miniszter kilenc kétoldalú találkozón vett részt, ezek közül négy tárgyalást afrikai országok külügyminisztereivel folytatott, az Afrikához fűződő gazdasági kapcsolatok fejlesztése érdekében.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Ibrahim Ahmed Abd al-Aziz Ghandur szudáni külügyminiszter kétoldalú tárgyalása Fotó: KKM / Paczolay Máté

"Egyetértés van abban, hogy Afrika a jövő, s Magyarországnak érdeke, hogy kiaknázza az afrikai fejlődésben rejlő előnyöket" - tájékoztatta az MTI-t a miniszter. Elmondta: tárgyalt Ramtán Ramamra algériai, Hemaisz Dzsinaui tunéziai és Ibrahim Ahmed Abd al-Aziz Ghandur szudáni külügyminiszterrel, valamint a Zöld-foki szigetek diplomáciájának irányítójával, Luís Filipe Tavaresszel. Valamennyi tárcavezetővel megállapodott abban, hogy országaik támogatják Magyarország jelöltségét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsába. A választásra októberben kerül sor.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: "mivel Magyarország akkor tud sikeres lenni, ha az Európai Unió keretein belül tevékenykedik, ezért szorgalmazzuk az EU-Algériai Társulási Tanácsot és az Európai Unió-Tunézia közti stratégiai partnerség fejlesztését, továbbá új uniós fejlesztési forrás összeállítását Szudán számára".

zijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Carlos Raúl Morales Moscoso guatemalai külügyminiszter a külügyminisztériumok közötti konzultációról szóló megállapodást írnak alá kétoldalú tárgyalásukon Fotó: KKM / Paczolay Máté

A magyar diplomácia irányítója guatemalai kollégájával, Carlos Raúl Morales Moscosóval a külügyminisztériumok közötti konzultációról szóló megállapodást írt alá, továbbá megállapodás született guatemalai ösztöndíjasok magyarországi fogadásáról. Szijjártó Péter arról tájékoztatott: Magyarország az Európai Unió és a latin-amerikai térség közötti együttműködés további fejlesztését szorgalmazza. Hozzátette: Guatemala szintén támogatja, hogy hazánkat megválasszák az Emberi Jogi Tanács tagjává.

Enver Hoxhaj koszovói külügyminisztert találkozójukon Szijjártó Péter biztosította arról, hogy Magyarország továbbra is a Nyugat-Balkán európai integrációjának híve, s támogatja Koszovó vízummentességének megadását.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Perfecto Yasay Fülöp-szigeteki külügyminiszter kétoldalú tárgyalása Fotó: KKM / Paczolay Máté

Szijjártó Péter elmondta: a Perfecto Yasay Fülöp-szigeteki külügyminiszterrel folytatott tárgyalásain megerősítették a gazdasági együttműködésről szóló megállapodást, amelyet jövő januárban írnak alá, Magyarország manilai nagykövetségének megnyitása alkalmából. "Magyarország és a Fülöp-szigetek kereskedelmi forgalma meghaladja a 200 millió dollárt, ezért azt szorgalmazzuk, hogy az Európai Unió kössön szabadkereskedelmi megállapodást a Fülöp-szigetekkel" - tette hozzá Szijjártó Péter.

Kedden a kétoldalú tárgyalások keretében sor került még eszmecserére Amos Hochsteinnel, aki a nemzetközi energiaügyekért felelős amerikai különleges tanácsadó, és Thorbjorn Jaglanddal, az Európa Tanács főtitkárával.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és az Európa Tanács főtitkára, Thorbjorn Jagland kétoldalú tárgyalása Fotó: KKM / Paczolay Máté

A Jaglanddal tartott találkozón - Szijjártó Péter beszámolója szerint - eszmét cseréltek a menekültválságról, amivel kapcsolatban a miniszter a többi között elmondta a norvég születésű politikusnak: a magyar emberektől senki sem veheti el azt a demokratikus jogot, hogy maguk döntsenek az ország jövőjének legfontosabb kérdéseiben.

A Hochsteinnel folytatott megbeszélésen Szijjártó Péter kérte, hogy az Egyesült Államok segítse a közép-európai energiabiztonság megvalósítását, elsősorban olyan beruházások - például a magyar-horvát és a magyar-román "konnektorok" - létesítésének szorgalmazásával, amelyek ezt a biztonságot lehetővé teszik.