Új rend alakult ki a világban, amelynek lehetőségeit csak úgy lehet kihasználni, ha az eddiginél jobban működik együtt Észak-Amerika, Európa és Közép-Ázsia - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Hamburgban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) legfőbb vezető testülete, a Miniszteri Tanács ülésén.
Szijjártó Péter hozzászólásában hangsúlyozta: kétségtelen, hogy a politikai és gazdasági átalakulások minden eddiginél mélyebbek, és már csak az a kérdés, hogy az új világrend teljes mértékben kialakult-e, vagy még formálódik.
Az új világrend megjelenésének fejleményei közül legfontosabbként kiemelte, hogy "vége a politikai korrektségnek és az álszentségnek". Hozzátette: új gazdasági térségek emelkednek fel, és a tőke áramlása már nem csak nyugat-keleti irányú, hiszen "sikeres keleti vállalatok" keresik az utat Európa felé, egyre nagyobb jelentősége van a digitalizációnak, és világszerte milliók hagyják el a hazájukat. Mindez kivételes lehetőségeket jelent, de nagy veszélyeket is.
Ha az észak-amerikaiak, a kelet- és nyugat-európaiak és a közép-ázsiaiak hatékonyabban együtt tudnak működni, akkor képzett munkaerejük, fejlett infrastruktúrájuk és technológiájuk révén ki tudják használni a gazdasági lehetőségeket, erősíthetik versenyképességüket, és a világ bármely más térségénél nagyobb tőkevonzó képességre tehetnek szert. Amennyiben viszont nem tudják javítani az együttműködést, akkor nem tudják leküzdeni az új világrend veszélyeit.
E veszélyek közül Szijjártó Péter kiemelte, hogy Európában az "ellenőrizetlen, szabályozatlan, illegális, tömeges migráció és a vallási szélsőségesség" következtében minden eddiginél nagyobb fenyegetést jelent a terrorizmus. Ezért az észak-amerikaiaknak, kelet- és nyugat-európaiaknak és közép-ázsiaiaknak el kell végezniük öt feladatot.
Először is "végre le kell győzni" az Iszlám Állam nevű terrorszervezetet, másodszor pedig gondoskodni kell a felszabadított területek stabilitásáról, hogy ne alakuljanak ki újabb terrorszervezetek.
A harmadik feladat a keresztény közösségek védelme szerte a világon. Nem szabad beletörődni abba, hogy a keresztények diszkriminációja a hátrányos megkülönböztetés elfogadott formája maradjon - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
A negyedik feladatot ismertetve aláhúzta: a segítséget kell odavinni, ahol baj van, és nem a bajokat kell elhozni, ezért az emberek bevándorlásra bátorítása helyett támogatni kell a háború sújtotta térségekben fekvő országokat a menekültek ellátásában.
Az ötödik feladat a nemzetközi fejlesztési együttműködés átalakítása, a migráció forrásaiként vagy tranzitországként működő országok csak akkor kaphatnak támogatást, ha elvégzik az ahhoz szükséges reformokat, hogy ne meneküljön el több ember a területükről - mondta Szijjártó Péter.
Végezetül pedig fel kell hagyni a vádaskodással és egymás sértegetésével, és minden országnak tiszteletben kell tartania a többiek kultúráját, örökségét és történelmét - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter az EBESZ Miniszteri Tanácsának ülése mellett egy sor kétoldalú megbeszélést is folytat Hamburgban, tárgyal mások mellett Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, Srdjan Darmanovic montenegrói és Jerlan Idriszov kazah külügyminiszterrel is.