Az Európai Uniónak meg kell kötnie a kereskedelmi megállapodásokat a latin-amerikai és karibi országokkal ahhoz, hogy érvényesíteni lehessen a magyar cégek érdekeit a térségben - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán az MTI-nek telefonon nyilatkozva.

A miniszter a Dominikai Köztársaság fővárosában, Santo Domingóban részt vesz az EU, valamint a Latin-Amerikai és Karibi Államok Közössége (CELAC) külügyminisztereinek találkozóján.

Fotó: Szabó Árpád/KKM

Szijjártó Péter a nyilatkozatban felhívta a figyelmet arra, hogy most először tartottak ilyen találkozót. A politikus a találkozó alkalmából tizenhárom kétoldalú tárgyalást folytatott a térségbeli országok külügyminisztereivel.

Szijjártó Péter szerint a magyar külgazdaság fókusza a déli nyitás keretében részben a latin-amerikai és karibi térségbe került, ahol a magyar vállalatok számára egészen kiváló piaci lehetőségek nyílhatnak. Már most nagyon komoly igény mutatkozik az ottani földrajzi és természeti viszonyokból adódóan a magyar vízgazdálkodási és városüzemeltetési technológiák iránt, illetve az informatikai fejlesztésekre és a kifejezetten prémium kategóriájú magyar élelmiszerekre - mondta a miniszter.

Annak érdekében, hogy a magyar vállalatok ezeket a piaci lehetőségeket ki tudják használni, arra van szükség, hogy az Európai Unió a szükséges kereskedelem-fejlesztési megállapodásokat megkösse ezzel a térséggel - fejtette ki a magyar külügyminiszter.

Szijjártó Péter közölte: Magyarország arra szólította fel az EU-t, hogy még novemberben írja alá a szabadkereskedelmi megállapodást Ecuadorral, és gyorsítsa fel a Mercosurral, a kereskedelmi akadályok lebontását célzó, Brazíliát, Paraguayt, Uruguayt, Argentínát és Venezuelát tömörítő csoporttal folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokat. Magyarország továbbá felszólította az uniót, hogy fél éven belül hajtsa végre a Mexikóval és Chilével korábban megkötött kereskedelmi megállapodások kiterjesztését.

A magyar külügyminiszter rámutatott: ha ezeket a megállapodásokat az EU megköti, akkor adódik lehetőség arra, hogy a magyar vállalatok a térségbeli piaci lehetőségekkel élni tudjanak.

Fotó: Szabó Árpád/KKM

Szijjártó Péter elmondta, a kormány már felkészült arra, hogy ha az említett megállapodások létrejönnek, akkor a magyar vállalatok ki tudják használni a piaci lehetőségeket. Ennek érdekében a magyar kormány arról döntött, hogy 2017-ben nagykövetséget nyit Peru és Kolumbia fővárosaiban, Limában és Bogotában, jelentősen kibővíti a tiszteletbeli konzuli hálózatát, illetve a térségben működő valamennyi külképviseletre kihelyezte a gazdasági diplomatákat.

Hozzátette: Magyarországot felvették megfigyelőnek a Csendes-óceáni Szövetségbe (Alianza del Pacífico, AdP).