Az Európai Uniónak szembe kell néznie azzal, hogy úgy a Száhel-térség instabilitása, mint a líbiai konfliktus, könnyen a migrációs nyomás kiújulását és további erősödését okozhatják - mondta a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben, az EU-tagországok külügyminiszterei tanácskozásának szünetében.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: Magyarország nagyra becsüli Németország törekvéseit a líbiai helyzetet illetően, amely egy nemzetközi konfliktus tekintetében hasonló platformra helyezte az Egyesült Államokat, Oroszországot, Kínát és az Európai Uniót. A miniszter arra figyelmeztetett, hogy a líbiai helyzet megoldásának óriási szerepe van az Európai Unióra háruló jövőbeni migrációs kockázatok alakulásában.
Líbia vonatkozásában Magyarország rendkívül fontosnak tartja a migrációs aspektust, ezért minden olyan törekvést támogat, amely tűzszünethez és politikai megoldáshoz vezet. E tekintetben fontosnak nevezte, hogy az embercsempész-hálózatok felderítése és felszámolása érdekében a Földközi-tengeren tevékenykedő, Sophia nevű uniós flotta műveleteinek újraindítása semmilyen módon ne eredményezze újabb migrációs nyomás kialakulását. Valamint a művelet ne legyen arra használható, hogy hajói újabb migránsokat szállítsanak az Európai Unió területére - emelte ki. A Száhel-övezettel kapcsolatban aláhúzta: az övezet jelentős szerepet játszik az Európába irányuló migrációban. E régiót tekintve igazolódik be a leglátványosabban az a magyar migrációs politika, amely szerint a segítséget kell oda vinni, ahol a baj van, és nem a bajt kell idehozni - mondta a miniszter. Szijjártó Péter azt mondta, ennek érdekében Magyarország ezen országok stabilitásának megőrzése és fejlesztése céljából támogatja védelmi szektoraik reformjának elősegítését szolgáló uniós kiképzési missziók mandátumának meghosszabbítását. Magyarország megháromszorozta jelenlétét, ezzel 21-re növelte a stabilitás megszilárdítását és a terrorizmus visszaszorítását szolgáló uniós missziókban résztvevők számát - tette hozzá. Az EU-nak végre nem arra kéne fókuszálnia, hogyan ossza el az Európába érkezőket, hanem olyan helyzetet kell teremtenie, hogy a nehézségek között élők ne akarják elhagyni hazájukat. Mindkét térség problémáinak rendezését tekintve a megnyugtató megoldása még távol van - mondta a miniszter.
Az Európai Parlament múlt heti plenáris ülésének a jogállamiság magyarországi és lengyelországi helyzetéről tartott szavazással összefüggő újságírói kérdésre úgy válaszolt, hogy az Európai Néppárt (EPP) "öles léptekkel halad balra". Világosan látszik, hogy a pártcsoport egyes vezetői azt szeretnék, ha a néppárt még a jelenlegihez képest is baloldalibb, szavaik szerint centrista politikát folytasson - mondta. Vannak azonban Magyarország mellett olyanok, akik úgy látják, hogy az EPP akkor lenne sikeres, ha karakteres jobboldali politikát folytatna - tette hozzá a külgazdasági és külügyminiszter.