Nagyszabású sajtótájékoztató keretében mutatták be a Tokiói Magyar Kulturális Intézetben azt a mini kockát, amely a világ legkisebb működő Rubik-kockája.
A magyar találmányt a termék japán disztribútora egy helyi hi-tech cég segítségével kicsinyítette le, és készítette el annak világrekordot jelentő, 9,9 milliméteres oldalú változatát.
A Rubik-kockát negyven éve mutatták be először a szigetországban, és azóta töretlen a népszerűsége. Az idei évforduló alkalmából a tokiói magyar nagykövetség a Magyar Kulturális Intézet keretei között Rubik-kocka-programsorozatot indított. Ennek egyik eleme a ma megnyílt kiállítás, ahol a miniatűr mellett egy 1600 Rubik-kockából kirakott mozaik is látható, amely a feltalálót, Rubik Ernőt ábrázolja. A nagykövetség kezdeményezésére ezek mellett online kampány indult, amelyben ismert japán művészek és kreatív személyek adják egymásnak a Rubik Ernőtől megkapott kockát, és a saját területükön készítenek el egy, a Rubik-kocka által inspirált alkotást. Palanovics Norbert Magyarország tokiói nagykövete elmondta, hogy a projekt során vált világossá az, hogy a Rubik-kocka milyen mély gyökereket eresztett Japánban, és az elmúlt négy évtizedben mennyi művészt és gondolkodót inspirált a magyar találmány.
A Rubik kocka Japánban a harmadvirágzását éli, a bevezetést követően a kétezres évek elején agytornaként fedezték fel újra, idén pedig a koronavírus okozta helyzet és annak következményeként a sok otthon töltött idő adott újabb lehetőséget Rubik Ernő találmányának. Csak Japánban eddig 14 millió darabot adtak el a Rubik-kockából.
Az évforduló, és a nagykövetség által ennek alkalmából elindított programsorozat kiváló lehetőség annak bemutatására, hogy a Rubik-kockát szerető japán közönségben minél jobban tudatosodjon, hogy mind a feltaláló, mind a világhírű logikai játék Magyarországról származik.