A visegrádi négyek együttműködésének talán sosem volt akkora jelentősége, mint most, tekintettel arra, hogy az Európai Unió történetének legsúlyosabb kihívását éli át a bevándorlási válság miatt - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Nemzetközi Visegrádi Alap 15 éves évfordulója alkalmából rendezett pénteki konferencián újságíróknak.

Az Antall József Tudásközpont, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Nemzetközi Visegrádi Alap együttműködésében megrendezett konferencia nyitóbeszédében, és ezt követően újságíróknak a tárcavezető úgy fogalmazott: egy képmutató és alkalmatlan európai politika miatt nem születhetett eddig közös európai válasz, "egyedül a közép-európai országok voltak azok, amelyek nem csak a szavak, hanem a valós tettek szintjén megoldást kínáltak a bevándorlási válságra".

A miniszter hangsúlyozta: világossá kell, hogy váljon minden európai vezető számára, hogy Európa védtelen és mindaddig az marad, amíg nem tudja a saját külső határát megvédeni.

Fotó: Kovács Tamás/MTI

Szerinte egyedül a magyar modell működik a bevándorlási válság kezelésére, ha Európa a magyar modellt követné, akkor sikeresen tudná kezelni ezt a kihívást. Hozzátette: a magyar modell sem jöhetett volna létre, ha nincsenek a visegrádi országok, hiszen szlovák, cseh és lengyel segítséggel tudták végül megoldani azt, hogy ma Magyarország területére csak a magyar és az európai szabályok teljes mértékű tiszteletben tartásával lehet belépni.

Szijjártó Péter szerint az európai vezetőknek nemcsak szavak szintjén kellene az európai külső határok védelmével foglalkozniuk, hanem a tettek szintjén is, eddig ugyanis érdemi lépés nem történt, ami ebbe az irányba vezetett volna.

Azt mondta: mára úgy tűnik, hogy az Európai Uniót és a schengeni zónát délről egy olyan ország védi, amely sem az Európai Uniónak, sem a schengeni zónának nem tagja, "ma gyakorlatilag Macedóniának köszönhetjük azt, hogy csökkent a bevándorlási nyomás Európára". Hozzátette: az a szokatlan és furcsa helyzet állt elő, hogy a schengeni zóna déli határa Görögország északi határára tevődött át. Úgy vélte, az Európai Uniónak különös figyelemmel kellene lennie Macedónia iránt és támogatást kellene adnia Macedóniának Európa megvédése érdekében.