A magyar-hongkongi együttműködés a keleti nyitás fontos eleme, a stratégia lényegi célkitűzése, hogy Magyarország legyen Kína és Hongkong közép-európai gazdasági terjeszkedésének központja - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

A hongkongi pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalásait követően a miniszter kiemelte: szeretnék, ha Magyarországra kiindulópontként tekintenének a kínai és hongkongi vállalatok, amikor európai gazdasági térnyerésben gondolkodnak. Hozzátette:a pénzügyek, a beruházások, és a kereskedelem területén különösen fontos az együttműködés. A pénzügyi együttműködésben kiemelte, hogy a Bank of China, amely a világ hetedik legnagyobb mérlegfőösszeggel rendelkező regionális bankja, Budapesten nyitotta meg regionális központját. Egy korábbi megállapodásnak megfelelően pedig jövő pénteken nyit meg a fővárosban a bank új regionális klíring központja - mondta.

A magyar-hongkongi együttműködés a keleti nyitás fontos eleme - Szijjártó Péter és John Tsang - Fotó: Burger Zsolt / KKM

A beruházásokról szólva kiemelte, hogy Kína jelentősen növelni tervezi a külföldi beruházásait, a kínai beruházások 60 százaléka vagy Hongkongba irányul, vagy Hongkongon keresztül irányul külföldre. Ezért lényegesnek nevezte, hogy megállapodtak a hongkongi pénzügyminiszterrel abban, miután a kettős adóztatás kizárásáról szóló egyezményt aláírták, megkezdik a tárgyalásokat a beruházás-védelmi egyezményről is, ami erősítheti az egymás iránti bizalmat a hongkongi és a magyar üzleti közösségben. Közölte azt is, hogy az egy övezet, egy út programban szeretnék, ha a pireuszi kikötőből a Nyugat-Európába szánt árukat Budapesten keresztül szállítanák a kínaiak és a hongkongiak, amihez a Budapest-Belgrád vasútvonal felújítása kínál terepet - ismertette.     Magyarország az élelmiszeripari termékek exportjával növelheti a hongkongi-magyar kereskedelmi forgalmat: a magyar marha- és bárányhús export engedélyezésére vonatkozó eljárások véget értek, hamarosan megindulhat a termékek exportja Hongongba, és a magyar borok kereskedelme is bővülhet a hongkongi könnyítő intézkedésekkel - sorolta a külgazdasági és külügyminiszter.

Fotó: Burger Zsolt / KKM

A Peking-Budapest közvetlen légi összeköttetés jó foglaltsággal működik, jelentősen növelte a Kínából Magyarországra irányuló turisztikai forgalmat. A hongkongi turisták létszáma is nőtt, ami kellő gazdasági alapot nyújthat a Hongkong-Budapest közvetlen légi összeköttetés létrehozásához, az erről szóló tárgyalásokhoz kérték a hongkongi pénzügyminiszter segítségét - fűzte hozzá.

Fotó: Burger Zsolt / KKM

John Tsang, a hongkongi pénzügyi tárca irányítója arról beszélt, hogy jelenleg nagy változások mennek végbe a világgazdaságban, ami jó alkalom a két ország között már meglévő együttműködés erősítésére. Hozzátette: Magyarország az első olyan ország, amelyik szándéknyilatkozatot írt alá Kínával az egy övezet egy út kezdeményezésről. Várják a közös együttműködést Magyarországgal, mert az ország jó helyszín az európai színtérre való belépéshez - mondta.