A Japánba irányuló magyar élelmiszeripari export bővítéséről és magyarországi japán autóipari beruházásokról tárgyalt kedden a távol-keleti szigetországban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki telefonon nyilatkozott tárgyalásairól az MTI-nek.

Japán nemcsak a legnagyobb ázsiai beruházó Magyarországon, de fontos és dimanikusan bővülő exportpiaca a magyar termékeknek, elsősorban a prémium termékeknek. Az olyan prémium cikkeknek, mint a Pick és a Herendi termékek, a második legjelentősebb piaca - húzta alá a miniszter.

A külgazdasági és külügyminiszter kétnapos látogatása második napján tárgyalt mások mellett Isige Hirojukival, a Japán Külkereskedelmi Szervezet (JETRO) elnökével, Jamamoto Juji mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszterrel és Isozaki Joszuke mezőgazdasági miniszterhelyettessel.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j2) és Isige Hirojuki, a Jetro elnöke megbeszélést folytat Tokióban 2017. február 14-én. Jobbra  Ésik Róbert, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) elnöke (j), valamint Palanovics Norbert tokiói nagykövet (j3). Fotó: KKM / Paczolay Máté

A miniszter az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, a magyar baromfitermékek exportjának dinamikus bővülését "keresztülhúzta az európai madárinfluenza". "Ezért megállapodtunk abban, hogy amint a magyar hatóságok minden szükséges intézkedést megtesznek, hogy a madárinfluenzán túllegyünk, nagyon rövid időn belül újra megnyitják a magyar baromfitermékek előtt a japán piacot" - mondta Szijjártó Péter.

Szintén megállapodás született arról, hogy a vonatkozó kétoldalú megállapodást újratárgyalják azzal a céllal, hogy a jövőben ilyen esetben csak az érintett megyére vonatkozóan kelljen beviteli tilalmat elrendelniük a japán hatóságoknak, ne pedig országos szinten.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Jamamoto Judzsi mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszter találkozója Tokióban 2017. február 14-én. Fotó: KKM / Paczolay Máté

Szijjártó Péter elmondta: a magyar mangalica hústermékek sikere Japánban alapja lehet a szintén vaddisznóhúsból készült prémium minőségű termékek exportjának. Látogatása keretében megállapodás született arról, hogy megindítják a magyar vaddisznóhús Japánba szállításához szükséges engedélyezési tárgyalásokat.

Rámutatott, hogy 2017-ben Japán lesz a budapesti Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár (OMÉK) díszvendége, ezáltal a kétoldalú élelmiszeripari kapcsolatok újabb lendületet kaphatnak.

A miniszter megbeszélést folytatott továbbá a JAPIA (Japan Auto Parts Industries) képviselőivel, Szuzuki Tosihiróval, a Suzuki elnök-vezérigazgatójával, valamint a Toyota és a Bridgestone vállalatok képviselőivel.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Szuzuki Tosihiro, a Suzuki Motor Corp. elnök-vezérigazgatója találkozója Tokióban 2017. február 14-én. Fotó: KKM / Paczolay Máté

A német gyártók után a japán autógyártók jelentik a magyarországi autóipar második legfontosabb tartópillérét - mutatott rá Szijjártó Péter. "A japán vállalatok folyamatosan bővítik magyarországi jelenlétüket és egyértelműen úgy tekintenek Magyarországra, mint európai tevékenységük egyik központjára" - hangsúlyozta a miniszter.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Csuja Maszáki, a Bridgestoneelnök-vezérigazgatója találkozója Tokióban 2017. február 14-én. Fotó: KKM / Paczolay Máté

Szijjártó Péter elmondta: keddi tárgyalásai nyomán is újabb beruházások fognak Magyarországra érkezni, az ezekről szóló végleges döntéseket későbbi időpontban, az érintett vállalatokkal egyeztetve jelentik majd be.

Kiemelte: autóipari tárgyalópartnerei pozitív visszajelzést adtak a magyarországi adóintézkedésekről, amelyekkel Magyarország az EU legversenyképesebb beruházási környezetével rendelkező országává vált. Kedvezően értékelték a mobilitási kedvezményekre és a magyar oktatási rendszer átalakítására vonatkozó kormányzati intézkedéseket is.

Stratégiai partnerségről állapodtak meg az autóipari, infokommunikációs és elektronikai alkatrészeket gyártó Sumitomo Electric vállalattal.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Kisi Nobuo külügyi államtitkár megállapodást ír alá Tokióban 2017. február 14-én Fotó: KKM/ Paczolay Máté

A látogatás keretében úgynevezett Working Holiday Scheme megállapodást írtak alá a turisztikai vagy tanulmányi céllal egy évnél nem hosszabb ideig Japánban tartózkodó, 18-30 év közötti magyar állampolgárok munkavállalása feltételeinek könnyítéséről. Ezek a munkavállalók az ott szerzett tapasztalatokat később magyarországi munkavégzésük során kamatoztathatják - hangsúlyozta a miniszter.