A külgazdasági tényezők hatékonyan tudják alátámasztani a nemzetgazdaság teljesítményét - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón, a délelőtt közzétett külkereskedelmi adatokra reagálva.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a magyar gazdaság exportja az idén márciusban 12,9 százalékkal 8,3 milliárd euróra nőtt, 2013 áprilisa óta először ismét kétszámjegyű éves növekedést ért el.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország nyitott gazdaságként nem engedheti meg magának, hogy nem használja a külpolitika eszköztárát külgazdasági, és azon keresztül nemzetgazdasági célok elérésére. Ezért döntött úgy a kormány, hogy külgazdaság-orientált külpolitikát folytat - mondta.

A miniszter örvendetesnek nevezte, hogy márciusban csaknem 13 százalékkal nőtt a magyar export egy év alatt, és hogy a külkereskedelmi mérleg aktívuma elérte a 929 millió eurót.

Rámutatott: továbbra is az autóipar húzza a nemzetgazdaságot. Ezért nem véletlen, hogy autóipari vállalatokkal van a legtöbb, 21 stratégiai megállapodása a kormánynak. Ezek a vállalatok 64 ezer embert foglalkoztatnak, és tárgyalások folynak újabb beruházásokról, amelyek nyomán 3800 új munkahely jöhet létre - ismertette.

Az autóipari stratégiai partnerek a megállapodások aláírása óta 9400 munkavállalóval többet alkalmaznak - tette hozzá.

Fotó: Burger Zsolt/KKM

Kiemelte: folyamatosan nő az autóipar teljesítménye, aránya a feldolgozóiparból az idén meghaladta a 30 százalékot, a tavalyi 27 százalék után. Az autóiparra mint komplex gazdaságfejlesztési ágazatra tekint a kormány - jelentette ki Szijjártó Péter, hozzátéve: ha növekszik az autóipar teljesítménye, akkor a beszállító iparágak is fejlődni tudnak.

A miniszter szerint ahhoz, hogy a rendkívül pozitív külgazdasági tendencia fennmaradjon, tartani kell a versenyt a kutatás-fejlesztési területén, ahol "öldöklő" nemzetközi küzdelem folyik a nagyberuházásokért. Ezért döntött úgy a kormány, hogy a 2014-2020-as uniós támogatási periódusban megduplázza a kutatás-fejlesztésre költehető forrásokat - jelezte.

Hozzátette: az új beruházásokhoz elengedhetetlen, hogy elegendő képzett munkaerő álljon rendelkezésre. A kormány ezért támogatja a felsőoktatási-ipari integrált központok létrehozását, amelyek elsősorban az autóipar köré fognak épülni.

Az exportképes kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) számát a jelenlegi 3000-ről 12 ezerre kívánja növelni a kormány, ennek megfelelően az Eximbank igyekszik megduplázni a kiadott exportcélú hitelek mennyiségét - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó Péter kérdésre válaszolva szólt arról, hogy az ukrajnai háború továbbra is rendkívül negatívan befolyásolja a magyar kivitelt, az év első két hónapjában Oroszország irányába 36 százalékkal esett vissza a magyar export. A háború hatására a Magyarország számára tradicionális piacnak tekintett Független Államok Közössége irányába is volt exportkiesés - mondta.

Ugyanakkor jelentős növekedés van minden olyan irányba, ahol nincs direkt hatása az oroszországi kivitelnek - jegyezte meg. Az Európai Unióba irányuló kivitel 5 százalékkal, 79 százalékra nőtt az első két hónapban, és növekedett az export Németország irányába is, annak ellenére, hogy már tavaly is rekordot döntött, elérve a 23,2 milliárd eurót - mondta.