Magyarország sikeresen szerepel a Duna Régió Stratégia megvalósításában - mondta Joó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) vízdiplomáciáért, vízipari exportért és a Duna Régió Stratégia végrehajtásáért felelős miniszteri biztosa csütörtökön a projekt finanszírozásáról tartott konferencián, Budapesten.
Kiemelte: a 2014-2020-as időszakban magyar szervezetek részvételével pályázók adták be a stratégia célterületeit lefedő Duna Transznacionális Program első pályázati felhívására a legtöbb jelentkezést.
A magyar részvételű pályázatok a meghirdetett támogatás mintegy 20 százalékát, 18,2 millió eurót nyertek - tette hozzá.
A miniszteri biztos titkárságának tájékoztatása szerint a pályázatra 14 dunai országból mindösszesen 547 pályamű érkezett, ebből 55 projekt nyert támogatást, ebből 11 magyar vezetéssel valósul meg, összesen 102 magyar konzorciumi partner vesz részt nyertes projektekben, ezzel Magyarország az első helyen szerepel a régió országai között.
A miniszteri biztos felidézte, hogy Magyarország adja 2017-ben a Duna Régió Stratégia elnökségét, a soros elnökség keretében október 18-19-én Budapesten rendezik meg az éves átfogó konferenciát, ahol egyebek közt téma lesz a 2020 utáni időszak finanszírozása is.
Hende Csaba, az Európai Bizottság regionális politikai főigazgatósága makro regionális stratégiákért is felelős programmenedzsere hangsúlyozta, az idén megkezdődik a 2020 utáni időszak költségvetésének tervezése a Duna Régió Stratégiában is, a munkában fontos szerepet kap majd annak bemutatása, milyen eredményt, európai hozzáadott értéket mutatnak fel a 2014-2020 közötti időszak fejlesztései.
A konferencián Jenei Gábor, a Duna Régió Stratégia nemzeti koordinátor-helyettese szólt arról, hogy az Európai Unióban négy makro régió működik, ebből a Duna Régió Stratégia létrejöttét 2011-ben az EU magyar elnökség ideje alatt fogadták el, 14 ország együttműködésére épül, 9 uniós és 5 nem uniós tagállamot érint. A Duna makro régióban több mint 100 millióan élnek, az unió területének egyötödét fedi le.
Jenei Gábor jelezte, a magyar érdekérvényesítő képességet növeli, hogy Magyarország tölti be a Duna stratégia soros elnökségét az idén. Magyarország a Duna Régió Stratégia 12 ágazati területéből három olyan stratégiai területen tölt be vezető szerepet, és felel a megvalósításért, mint az energia, a vízminőség, a környezeti kockázatok - tette hozzá.