Erősödő magyar-kolumbiai kapcsolatok – hazánk első lépésként az agrárgazdaság területén kíván szerepet vállalni a fél évszázados kolumbiai fegyveres konfliktust lezáró békemegállapodás utáni újjáépítésben
Bus Szilveszter helyettes államtitkár 2018. január 16-án fogadta Luis Alexander Mejilla-t, a dél-kolumbiai területek fejlesztéséért felelős állami intézmény, a CORPOAMAZONIA vezérigazgatóját, aki az elmúlt napokban szakmai tárgyalásokat folytatott hazánkban.
A megbeszélés központjában az a magyar-kolumbiai közös projekt állt, amely az EU kolumbiai fejlesztési alapjának támogatásával az amazóniai régió komplex erdészeti fejlesztését és fenntartható gazdálkodását fogja elősegíteni. Az együttműködés keretében magyar szaktudás segítségével új növénykultúrákat és technológiákat terveznek megvalósítani a korábban szervezett bűnözés sújtotta vidékeken - ezáltal is hozzájárulva Kolumbia stabilizációjához.
Luis Alexander Mejilla elmondta, hogy mintegy 50 évnyi hadviselés után új korszak köszöntött be országa életében, amely lehetővé teszi a nemzetközi együttműködés és segítségnyújtás kiszélesítését, valamint új horizontokat nyit meg Kolumbia számára. Magyarországi tartózkodása során számos magyar szakintézményben és vállalatnál tett látogatást, ahol meggyőződhetett a magyar szaktudásról és tájékozódhatott többek között a vízipari együttműködési lehetőségekről.
Bus Szilveszter megerősítette, hogy a példaértékű projektet a Külgazdasági és Külügyminisztérium is kiemelt figyelemmel kíséri, és ahhoz az újonnan megnyitott bogotai nagykövetségen keresztül hathatós diplomáciai támogatást nyújtunk. Hazánk a déli nyitás stratégiájának egyik sikertörténeteként tekint a Kolumbiával kialakított együttműködésre a latin-amerikai térségben. Magyarország és Kolumbia kapcsolatát tovább erősíti, egyben eddigi aktivitásunkat, eredményeinket is elismeri, hogy 2018 tavaszán Kolumbia - Peruval közösen - szintén nagykövetséget nyit Budapesten.
A találkozón a felek egyetértettek abban, hogy Magyarország Latin-Amerikában és Kolumbiában elsősorban a szaktudáson és tapasztalaton alapuló, jelentős hozzáadott értéket képviselő, hosszútávú együttműködési formákban lehet versenyképes és sikeres. Ennek mentén a későbbiekben az újraerdősítési-agrárgazdasági projektek mellett többek között a vízgazdálkodás, az ivóvízellátás és a vízkezelés területére is kiterjedhet a két ország közötti együttműködés.