Magyarország negyedik alkalommal rendezte meg az Európai Területi Társulások Jóváhagyó Hatóságainak éves konferenciáját. Az idei eseményen a jóváhagyó hatóságok a gazdaságfejlesztés lehetőségeiről folytattak tapasztalatcserét.
Az Európai Területi Társulások (ETT) intézményét a hatékony határon átnyúló, interregionális és transznacionális együttműködések megvalósítására az Európai Unió hívta életre.
A rendezvény házigazdája, Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország elkötelezett az ETT-k intézménye mellett, és mint a határmenti együttműködésekért is felelős államtitkár, kiemelt feladatának tekinti azok támogatását. Magyarország számára prioritást jelent a határon átnyúló és regionális együttműködés. Ennek szellemében minden határszakaszon infrastrukturális fejlesztések zajlanak; például Szlovákiával közösen kisléptékű útkapcsolat megvalósítását tervezzük, ezzel is elősegítve a határ menti települések együttműködését. Ezen együttműködéseknek pedig jelenleg az ETT az egyik leghatékonyabb eszköze. A jóváhagyó hatóságok tapasztalatcseréje és találkozója elengedhetetlen az ETT-k működtetése és a különböző nemzeti szabályozások összehangolása szempontjából. Jelenleg különösen fontos az ismeretek átadása, hiszen az ETT-ket szabályozó uniós rendelet megújult, így annak végrehajtása minden tagállamot kihívás elé állít. A határ menti együttműködés napi szintű gyakorlat, ezért a konferencia nem csak elméleti, de gyakorlati előrelépéssel szolgálhat minden résztvevő számára.
Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő megemlékezett a fiatalon elhunyt magyar EP képviselőről, Pálfi Istvánról, aki az ETT-szabályozás megalkotásában vállalt kiemelkedő szerepet. E szabályozás átdolgozására két éve került sor, amely folyamatot három kategóriával jellemzett: folyamatosság, átláthatóság, rugalmasság.
A konferencia iránti nagy érdeklődést és sikerét mutatja, hogy 17 ország delegálta szakértőit az eseményre, így egyaránt képviselve voltak uniós és nem tagállam európai államok is. A konferencián részt vettek továbbá az Európai Bizottság és a Régiók Bizottsága tisztségviselői, szakértői, továbbá a gazdaságfejlesztésben szerepet vállaló állami- és magánszektor képviselői.