A migrációs válság megoldása kizárólag olyan átfogó politikai összefogás keretében lehetséges, amely magába foglalja a mediterrán térséget sújtó illegális bevándorlási hullám megfékezésében eddig kulcsszerepet játszó észak-afrikai államokat - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára az MTI-nek Rabatból telefonon adott csütörtöki nyilatkozatában.
Magyar Levente Algériában, Tunéziában és Marokkóban folytatott politikai es gazdasági témájú tárgyalásokat, a három észak-afrikai országban összesen nyolc miniszterrel és számos üzletemberrel tekintette át a kétoldalú kapcsolatok legfontosabb kérdéseit, illetve a menekültáradat jelentette kihívásokat.
Az államtitkár tájékoztatta partnereit az európai migrációs helyzetről és az arra adott magyar válaszlépésekről. A politikus hozzátette, a partnerek kivétel nélkül megértésükről és támogatásukról biztosították a magyar felet, a helyi médiában azonban kialakult egyfajta negatív kép Magyarországról. Magyar Levente ezt számos interjú során igyekezett eloszlatni, amelyek nyomán meglátása szerint javult a Magyarországról élő kép a közvéleményben.
Magyarország legfőbb üzenete, hogy a problémára globális megoldást kell találni, amelyből a világ minden országának ki kell vennie a részét - mondta a politikus, kiemelve, hogy az Európai Uniónak több támogatást kellene nyújtania az észak-afrikai államoknak "a szigetelési képességük" fenntartása érdekében.
A gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár emellett elmondta, mindhárom országban nagyon ígéretes üzleti lehetőségek körvonalazódnak, különösképpen a magyar mezőgazdasági technológiák meghonosítása, illetve a magyar városüzemeltetési, városfejlesztési és közlekedésszervezési know-how átadása terén.
Magyarország nemrégiben kereskedőházi képviseleti irodát nyitott Marokkóban és Algériában, és tervben van, hogy Tunéziában is nyit egyet. Gazdasági vegyes bizottság mindhárom relációban működik, ezek a Külgazdasági és Külügyminisztérium szerint nagyban segítik a gazdasági kapcsolatok fejlesztését.