Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár részt vett a V4 (Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia) és a Benelux országok (Belgium, Hollandia, Luxembourg) külügyminisztereinek brüsszeli munkavacsoráján 2019. december 8-án Brüsszelben. A találkozóról a soros cseh V4-elnökség, valamint a luxembourgi Benelux-elnökség közös nyilatkozatban számolt be.
A V4+Benelux találkozók napirendjén hagyományosan az Európai Unió aktuális kérdései szerepelnek, így a tárgyalás során a felek áttekintették a migráció, az EU bővítése, a jogállamiság és a Brexit kérdését, valamint energetikai és klímapolitikai témában is egyeztettek. A résztvevők egyetértettek abban, hogy közös cél az erős, hatékony, versenyképes és biztonságos Európa építése, amely a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok és szabadságok tiszteletben tartásán alapszik, valamint az ésszerű és arányos megoldások alkalmazását tűzi ki célul.
Magyarország a bővítést az EU egyik legfontosabb, stratégiai szakpolitikájának tekinti, amely hatékonyan járul hozzá az unió jelenlegi kihívásaival szembeni fellépéshez – jelentette ki Sztáray Péter államtitkár, hangsúlyozva a Szerbiával és Montenegróval zajló csatlakozási tárgyalások felgyorsításának szükségességét.
A hét állam képviselője megbeszélést folytatott a globális szintű fellépés elégtelenségéből fakadó legfontosabb társadalmi és környezeti kihívásokról. Elismerték a nemzetközi együttműködés fontosságát a globális kereskedelmi szabályok védelme, az éghajlatváltozás kezelése, valamint a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében. A résztvevők kiemelték az egységes piac szabályainak teljeskörű és hatékony végrehajtásának fontosságát, különös tekintettel a digitális gazdaság előmozdítására, valamint az innováció elősegítésére, és bíznak abban, hogy az Európai Bizottság képes kezelni az említett kihívásokat.
Egyetértettek továbbá abban, hogy az érintett országoknak konstruktívan kell részt venniük az integrációs folyamat jobb hatékonyságáról szóló párbeszédben. Emellett azonban a nyugat-balkáni országok csatlakozási perspektívájának is hitelesnek kell maradnia.