Az EU holland elnökségének szervezésében 2016. február 2-án Amszterdamban került sor a tagállamok nemzetközi fejlesztési és kereskedelmi minisztereinek informális ülésére. Az eseményen Kovács Ádám Zoltán, a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkára képviselte Magyarországot.
A fejlesztési miniszterek az Európát érintő migráció kiváltó tényezőinek kezelését, az Unió kidolgozás alatt álló, új globális biztonsági és külpolitikai stratégiájának nemzetközi fejlesztési vonatkozásait, valamint az afrikai, karibi és csendes-óceáni partnerekkel fennálló Cotonou-i Megállapodás jövőjét tárgyalták. Az új stratégia célja az uniós érdekek és értékek kiegyensúlyozott megjelenítése az EU külső fellépésében, a fenntartható fejlődéshez szükséges béke és biztonság elősegítésével.
A migrációs vita során a miniszterek elsősorban a szíriai konfliktusra összpontosítottak. Egyetértettek, hogy a szíriai menekültek és migránsok számára a túlélést biztosító humanitárius segélyeken túl a középtávú fejlődést, oktatást, képzést és elhelyezkedést is elő kell segítenie az EU támogatásainak, mindenekelőtt a helyben történő boldogulás érdekében. A legtöbb menekült, illetve migráns nem hagyná el a térséget, ha a szomszédos országok területén munkához jutna, majd a háború végével adottak lennének a visszatérés feltételei Szíriába. Ehhez a fejlesztési források kiszélesítésére, az infrastrukturális beruházások kockázatait mérséklő kedvezményes hitel konstrukciókra is szükség van, melynek érdekében a Bizottság az Európai Fejlesztési Bank és a Világbank bevonását javasolta. A szíriai politikai rendezés fejlesztési eszközökkel való támogatása céljából február 4-én, donor konferenciára kerül sor Londonban. Több tagállam jelezte, hogy az eseménynek Irak helyzetére is ki kell térnie, különös tekintettel az északi, kurdok lakta országrészre.
A fejlesztési és kereskedelmi Tanács közös ebéd keretében tekintette át, hogy az EU és a tagállamok milyen közös lépéseket tehetnek a határokon átnyúló termelési láncok fenntarthatóbbá tétele érdekében az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai (SDG-k) jegyében. Az ülés a kereskedelmi miniszterek informális Tanácsával folytatódott. A miniszterek meghallgatták a Bizottság tájékoztatását a WTO 10. Miniszteri Konferenciájának értékeléséről és a Doha fejlesztési forduló folytatásáról. A tagországok megvitatták a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) 12. tárgyalási fordulójával kapcsolatos álláspontjaikat is, majd a Bizottság bemutatta a Kína piacgazdasági státuszáról készített összefoglalóját.