A büntető igazságszolgáltatási rendszer működése során különös figyelmet kell fordítani a törvény előtti egyenlőség és a megkülönböztetés tilalma elveinek érvényesítésére különösen akkor, ha valakit a nemzetisége, a vallása, nyelvi identitása vagy valamely kisebbséghez való tartozása miatt ér sérelem - hangsúlyozta Kovács Ádám Zoltán nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkár Genfben, a nyolcadik alkalommal megrendezett Kisebbségi Jogi Fórumon.

A november 24-i ülésen olyan kulcsfontosságú kérdésekről értekeztek, mint a nyomozó hatóság büntetőeljárásban történő fellépése vagy a büntető igazságszolgáltatási rendszer előtt álló kihívások a kisebbségek jogai érvényesítésének tükrében.

A helyettes államtitkár felszólalásában elmondta, hogy a Magyar Kormány kiáll a kisebbségek védelme mellett mind nemzet-, mind külpolitikájában, és biztosította a jelenlévőket arról, hogy a nemzeti büntető igazságszolgáltatási rendszerünk megfelel a nemzetközi jogi követelményeknek.

A Fórum nyitóülésén Joachim Rücker, az Emberi Jogi Tanács elnöke, Flavia Pansieri, az ENSZ Emberi Jogi Főbiztos-helyettese és Joshua Castellino, a Fórum elnöke mellett Izsák Rita, a kisebbségi jogok független szakértője is felszólalt. Állásponja szerint a büntetőjog és kisebbségi jogok érvényesülése közötti összefüggés megkerülhetetlen, a törvény előtti egyenlőség kulcsfontosságú, amit az is bizonyít, hogy a nemzetközi jog védi a kisebbségekhez tartozó személyeket.

Kovács Ádám Zoltán felszólalásában hangsúlyozta, hogy Magyarország Alaptörvénye is kimondja az alapvető jogok tiszteletben tartását, ennek megfelelően a kisebbségekhez tartozó személyeknek is többek között  joga van a független és pártatlan igazságszolgáltatáshoz, a védelemhez és megilleti őket az ártatlanság vélelme. Az Egyenlő Bánásmódról szóló törvényben foglaltak alapján pedig ugyanolyan tisztelet illet meg minden személyt faji, etnikai származáson alapuló megkülönböztetés nélkül vagy nyelvi, vallási hovatartozásától függetlenül.

A helyettes államtitkár összegzésképp elmondta, hogy nagy figyelmet kell fordítani a büntető igazságszolgáltatási rendszer hatékonyságának kiépítésére, hiszen egy közösség tagja elleni erőszak súlyos bűncselekmény akár kisebbséghez, akár a többséghez tartozik.