Dr. Mikola István államtitkár nyitóbeszédet mondott 2017. február 23-án a Külgazdasági és Külügyi Intézet és a Konrad Adenauer Stiftung közös szervezésű „European Union and Western Balkans: Confidence and continuity” című konferenciáján.
Mikola István a konferencián elhangzott beszédében rávilágított, hogy a Nyugat-Balkán országainak stabilitása meghatározó kérdés nem csak Közép-Kelet-Európa, hanem az egész kontinens számára. Kiemelte, hogy a régió államai kulcsszerepet játszanak az olyan Európát érintő kihívásokban, mint a migrációs válság, az energiabiztonság, a terrorizmus és a radikalizmus elleni harc.
Mikola István elmondta, véleménye szerint a térség stabilitásához elengedhetetlen a balkáni államok EU-integrációs törekvéseinek támogatása a tagállamok részéről, hiszen az integráció révén elérhetővé váló támogatások előmozdítanák az érintett országok társadalmi és gazdasági fejlődését. Az államtitkár kiemelte, Magyarország egyik legfontosabb diplomáciai feladatának tartja, hogy hatást gyakoroljon az EU-tagállamaira a bővítési folyamat folytatása érdekében, valamint, hogy szakértők delegálásával is hozzájáruljon az integrációs törekvésekhez. Mikola István rámutatott: az eddigi visszajelzések szerint Magyarország számottevő segítséget tudott nyújtani a balkáni országok adminisztrációi számára.
Az államtitkár mindemellett kiemelte, hogy az uniós tagság lehetősége mellett biztonságpolitikai szempontból nélkülözhetetlennek tartja, hogy felhívjuk a figyelmet a térség államainak NATO csatlakozási kérelmeire, jelenleg kiemelten Montenegró csatlakozási kérelmére és ezzel a térség országaival való együttműködést az Észak-atlanti szervezet keretein belül is mélyítsük. Ezt azzal indokolta, hogy a külső szereplők tevékenysége, valamint a terrorizmus jelentős veszélyt jelenthetnek az országok belső békéjére is, melyeknek felszámolásához a Balkán országai jelentős segítséget jelenthetnek. Mindemellett Mikola István említést tett migráció nyugat-balkáni útvonalának jelenlegi helyzetéről és kiemelte, hogy Magyarország a jövőben segítséget kíván nyújtani az illegális migráció kezelésében, elsősorban az okok megszüntetése, valamint a következmények mérséklése révén.
Az államtitkár szerint a nyugat-balkáni térség mindig is Magyarország egyik stratégiailag fontos partnerének számított, részben földrajzi közelsége, másrészt kiterjedt és sokoldalú politikai kapcsolataink révén. Hozzátette, hogy az elmúlt években hazánk aktívan fejlesztette külpolitikai és külgazdasági kapcsolatait a régió országaival, így jobban megértettük álláspontjukat, az előttük álló kihívásokat és az ott zajló folyamatokat. A balkáni államokban jelenleg zajló folyamatokat illetően Mikola István elmondta, hogy reméli, hogy a Szerbiában hamarosan megválasztásra kerülő államfő folytatja majd az EU integrációs törekvésekkel kapcsolatos munkát, melyhez Magyarország minden támogatást meg kíván adni.