Dr. Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár részt vett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Almatiban, 2017. október 23-25. között megrendezett Eurázsia Hetén. Az államtitkár az eseményen felszólalt a „Nyitott gazdaság a közös jólétért” témájú miniszteri panelben.
A biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár Magyarország kiemelkedő gazdasági teljesítménye mellett kihangsúlyozta, hogy hazánk nyersanyagok helyett tudástőkében gazdag, így elsősorban a magyar szakértelemmel tud megjelenni a világpiacon. Rámutatott, hogy a globalizáció világában a nyitottság, a régiók és országok közötti kapcsolatok fejlesztése növekedési potenciált jelentenek.
Kiemelte továbbá, hogy a gazdaságban a versenyképesség a hatékony gazdasági növekedés motorja. A versenyképesség erősödését pedig segíti a régiók és az országok együttműködése. Pozitív példaként hozta fel az eurázsiai országok képviselőinek a közép-európai régióban látható folyamatosan fejlődő energetikai és közúti összeköttetéseket.
A közép-európai régió országainak együttműködése az energetikai integrációs folyamatok terén növeli a versenyt a szolgáltatók között, az árakat kiszámíthatóbbá és stabilabbá teszi. Az országok közötti közúti infrastruktúra összekapcsolódása pedig a fuvarozás megkönnyebbítésével jár. A határokon átnyúló összeköttetések erősítik a hozzáférhetőséget és a mobilitást és így fejlesztik a gazdaságot.
Dr. Mikola István rámutatott, hogy a nemzetközi kereskedelem létfontosságú mind a gazdasági jólét megteremtéséhez, mind a munkahelyteremtéshez. A globálizált világban a kereskedelem liberalizációját célzó szakpolitikai lépések hajtják a világkereskedelem bővülését és segítenek a globális termelési rendszerébe való csatlakozással a világkereskedelem peremvidékére való kerülés megelőzésében.
Ez a jelenlét, illetve a kereskedelem által nyújtott munkahelyteremtés, kiemelten fontos Magyarország számára, hiszen a magyar gazdaság nemzetközi viszonylatban véve is rendkívül nyitott, exportorientált gazdaság. Ennek okán Magyarország kiváltképpen érdekelt a szabadkereskedelmi megállapodások megkötésében.
Az Államtitkár nyomatékosította, hogy a gazdasági teljesítőképesség megerősítéséhez rugalmas és diverzifikált exportstruktúrára, illetve versenyképes vállalkozásokra van szükség. Ezekből az okokból, a magyar kormány a kis- és középvállalkozások (KKV) nemzetközi színtérre való belépésének elősegítést egy, a gazdasági növekedést meghatározó lépésnek tekinti.
Dr. Mikola István továbbá elmondta, hogy a világ fundamentális gazdasági változáson megy keresztül. Eurázsiai jelentősége megnőtt, a régió partnerei versenyeznek a régióval való együttműködésért. Magyarország célja, hogy segítsen a magyar vállalatoknak a meglévő kapcsolatok kiaknázásában. A magyar kormány ezt a változást felismerve megalkotta a keleti nyitás stratégiáját, amely keretében a magyar vállalkozások Eurázsiai megjelenését is támogatja.
Hangsúlyozta, hogy a KKV-k potenciálisan jelnetős szerepet tölthetnek be a globális termék láncokba való csatlakozással, emiatt rendkívül kifizetődő a széleskörű támogatásuk. A KKV-k egy kulcscsoportját jelentik a külkereskedelem előmozdításának. Az ilyen vállalatok nemzetközi piacokon való megjelenésének kifejezett támogatása céljából hozta létre a magyar kormány a Nemzeti Kereskedőházak koncepcióját.
Az Államtitkár rámutatott, hogy a nemzetközi kereskedelemben résztvevő vállalkozások diverzifikálása mellett Magyarország támogatja a magas hozzáadott értékekre alapuló innovatív ágazatokat, a kutató központokat és a kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységeket.
Magyarország hosszútávú célja minél nagyobb részesedést nyerni a globális termelési hálózatok magas hozzáadott értékkel bíró szegmenseiből. Ennek okán tartozik az oktatás és képzés, valamint a tudástőke vonzása és erősítése a magyar versenyképesség legfontosabb szempontjai közé. Dr. Mikola István a felszólalása végén hangsúlyozta, hogy Magyarország célja gazdasági kapcsolatok megerősítése az eurázsiai régióval.
A konferencia keretein belül az Államtitkár továbbá szűkkörű megbeszélésen vett részt Bakytzhan Sagintayev kazah miniszterelnökkel, Bauyrzhan Baibek főpolgármesterrel és Angel Gurría OECD főtitkárral.
Kazahsztáni útja során az Államtitkár látogatást tett a Mándoky Kongur István híres magyar turkológus nevét viselő általános- és középiskolában. Az intézményben a mai napig ápolják a közös magyar-kazah kulturális gyökereket, amit az iskolában található magyar folyosó, és a közös magyar-kazah hagyományokat őrző állandókiállítás is bizonyít.
Kazahsztáni látogatása lezárásaként Dr. Mikola István beszédet mondott Magyarország almati Főkonzulátusának október 23-i díszünnepségén, amelyben az 1956-os forradalom és szabadságharcról való megemlékezésen túl elismerően szólt a kazah-magyar gazdasági és kulturális kapcsolatok folyamatos erősödéséről.