Az EU soros elnöki tisztségét betöltő Olaszország kiemelt figyelmet fordít az Afrikából Európa felé irányuló migráció kezelésére. November 27-én és 28-án miniszteri szintű rendezvényeket tartottak Rómában. Az EU tagállamainak bel- és külügyminiszterei afrikai kollegáikkal találkoztak és megvitatták az együttműködésük részleteit.
Magyarországon a migrációs külkapcsolatok kezelése jelenleg is közös kül- és belügyminiszteri felelősségbe tartozik. A római rendezvényeken Berta Krisztina belügyminisztériumi helyettes államtitkár és Kovács Ádám Zoltán, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára vezették a magyar delegációt.
A Rabat-folyamat november 27-én tartotta negyedik miniszteri ülését a nyugat-afrikai migrációs útvonal mentén található országok részvételével. Az ülésen elfogadták az együttműködésnek új lendületet adó Római Deklarációt és Programot. A migráció hatékony kezelése csak a származási, a tranzit és a célországok kooperációja eredményeként valósulhat meg.
A miniszterek olyan közös célokban egyeztek meg, melyeket az EU költségvetéséből és tagállami hozzájárulásokból finanszírozhatnak. Az együttműködés során fejleszteni fogják például az érintett afrikai országok határőrizeteit és menekültügyi ellátórendszereit, amely közvetve Európa biztonságához járul hozzá.
Egy új kezdeményezést indítottak útjára a miniszterek november 28-án. A Khartoum-folyamat célja az EU és a kelet-afrikai országok közös fellépése az emberkereskedelem és az embercsempészet ellen. Magyarországra is kihat, hogy a térségben az elmúlt években kialakult fegyveres konfliktusok és nehéz gazdasági helyzet miatt Szomáliából, Eritreából, Szudánból tömegesen érkeznek illegális bevándorlók Európába.
A folyamat célja, hogy együtt lépjünk fel a negatív jelenségek ellen és megadjunk minden támogatást ahhoz, hogy az emberkereskedő és- csempész bűnözői hálózatok ellen már Afrikában hatékonyan fellépjenek, ne pedig csak Európa határán. A két találkozó margóján az EU tagállamok bel- és külügyminiszterei közös munkavacsorát tartottak.
Megállapodtak abban, hogy szorosabban együttműködnek a migrációs jelenségek kezelése érdekében, a külpolitikai tárgyalásokon előtérbe helyezik a bevándorlási problémák kezelését is és hatékony fejlesztési és humanitárius politika kialakításával próbálják meg kezelni a tömeges elvándorlás gazdasági okait.