Törökországnak és Magyarországnak is érdeke az energiaforrások, ezen belül a gázforrások bővítése - mondta Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár pénteken Budapesten az MTI-nek adott interjúban.
Az államtitkár Törökországban, Vietnamban folytatott gazdasági és energiapolitikai megbeszéléseket az elmúlt napokban, valamint fogadta a mongol kulturális és tudományos ügyekért felelős államtitkárt.
Mikola István elmondta: Törökországnak jelentősen megnőtt az energiaigénye, alapvető érdeke, hogy hozzájusson az orosz, azeri, iráni, az eurázsiai térségben fellelhető gázforrásokhoz, kiemelten érdekelt a források diverzifikációjában. Az Ankarában rendezett nemzetközi konferencia központi témája a Déli Áramlat gázvezeték rendszer helyébe lépő, a Fekete-tengeren várhatóan 4 vezetéken át 63 milliárd köbméter gázt szállító Török Áramlatról szóló tervek egyeztetése volt – mondta.
Magyarországnak szintén rendkívül fontos, hogy fogadhassa a tervezett csővezetéken érkező gázt, mivel óriási tárolókapacitás épült ki az elmúlt években. Emiatt Magyarország regionális felelősséggel is bír a térségben – tette hozzá. Az államtitkár szerint el kell kerülni azt a helyzetet, hogy Magyarország egy forrás "köldökzsinórján lógjon", ezért nagyon fontos, hogy meg lehessen versenyeztetni a forrásországokat. Hozzátette: április 7-én külügyminiszteri értekezletet tartanak Magyarországon, ahol Görögország, Macedónia és Szerbia minisztereivel, valamint Törökország európai ügyekért felelős miniszterével vitatják meg Magyarország lehetőségeit és szerepét a Török Áramlat tervezésében és későbbi működésében.
Az első csőrendszer is legjobb esetben 2016 végén fog gázt szállítani Törökországba, így ez hosszabb távú elképzelés – tette hozzá. Az államtitkár számos magyar cég képviselőjével Vietnamban is tárgyalt, ahol összesen mintegy 360 millió dollár értékű, kötött segélyhitelből megvalósuló beruházásról állapodott meg. A Vörös-folyóra mintegy 300 millió dollár értékben terveznek magyar technológián alapuló víztisztító rendszert, Dél-Vietnamban pedig egy 500 ágyas, onkológiai főprofilú kórház építéséről, működtetésének megszervezéséről állapodtak meg.
Az államtitkár a beruházások következő lépéseként jelezte, hogy a keretmegállapodások megkötése után várható a pályázatok kiírása mindkét projektre, az Eximbank már készen áll a finanszírozásra. Mikola István kitért arra, hogy Vietnam számára kiemelten fontos és nagyon érzékeny kérdés a humán erőforrás fejlesztése, ezért kérte is, hogy több diák tanulhasson magyar felsőoktatási intézményekben. Felidézte: Áder János köztársasági elnök tavaly őszi vietnami látogatásán is szó esett arról, hogy 50-ről 100-ra emelik a Stipendium Hungaricum ösztöndíjban évente részesülő vietnami diákok számát.
Vietnam továbbra is fontos kereskedelmi partnere Magyarországnak, egy év alatt több mint 40 százalékkal nőtt a kétoldalú kereskedelmi forgalom, ami a legfrissebb adatok szerint elérte a 85 millió dollárt - ismertette. A mongol-magyar kapcsolatokról szólva az államtitkár megjegyezte: mindkét ország számára nagy jelentőséggel bírnak a közös történelmi gyökerek. Még idén gazdasági vegyesbizottsági ülést tartanak Ulánbátorban - mondta.
A mongol fél a vietnami tárgyalópartnerekhez hasonlóan szintén nagy érdeklődést mutatott a magyarországi ösztöndíjlehetőségek kiterjesztése iránt, így 20 főre emelték a mongóliai diákok keretszámát a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramban. Mongóliában, a Góbi-sivatagban jelentős bányászati tevékenység folyik, nagy igény van képzett mérnökökre, bányászokra, egészségügyi szakemberekre is – tette hozzá.
Mikola István kitért arra, hogy Ulánbátor mellett korábban Magyarország létrehozott egy biokombinátot, amely nagyrabecsült magyar intézménynek számított, azonban mára elöregedett a technológiája, így szóba került a felújítása. Felmerült az igény egy élelmiszerbiztonsági laboratórium felépítésére is, mivel Mongóliában a nagyobb állatok – tehenek, lovak, szarvasmarhák – száma többszöröse a lakosságénak, meghaladja a 40 milliót. Mongólia egy "óriási húsraktár", hatalmas, génmódosítás mentes állatállománnyal rendelkezik - mondta. Ha sikerülne ezt az állományt egyenként nyilvántartani, vakcinálni, a húsfeldolgozást korszerűsíteni, óriási gazdasági sikert jelentene Mongóliának, mivel így számos piac megnyílna a termékei előtt. Ennek megvalósításához Magyarország nagymértékben hozzá tud járulni, mivel rendelkezik a szükséges élelmiszerbiztonsági technológiákkal – tette hozzá az államtitkár.